Íránský jaderný vědec Mohsen Fachrízadeh byl zabit vesmírnými zbraněmi, uvedla televize Al-Alam. (Foto: Wikimedia)

„Zbraně vyrobené v Izraeli použité při vraždě byly ovládány satelitem,“ uvedl zdroj kanálu.

Jaderný vědec Mohsen Fachrízadeh byl zabit při atentátu v provincii Teherán 27. listopadu, kdy byl vážně zraněn a následně zemřel v nemocnici.

Íránské ministerstvo obrany potvrdilo, že vědec měl na starosti organizaci výzkumu a inovací na tomto resortu. Předseda parlamentu republiky Mohammad-Bager Galibaf uvedl, že zemřelý také působil jako zástupce vedoucího tamního ministerstva obrany.

Podle agentury Fars byl zastřelen ze vzdálenosti 150 metrů dálkově ovládanou zbraní v autě Nissan. Kromě Fachrízadeha a jeho tělesných strážců nebyl nikdo na místě atentátu. Teherán rovněž potvrdil, že na místě činu nebyli žádní pachatelé, nicméně podle íránských úřadů bylo možné určit, kdo pokus o atentát plánoval.

Írán z atentátu obviňuje Izrael, respektive jeho tajnou službu. Vedoucí představitelé islámské země pak slibují tvrdou „mstu“. Zároveň však poukazují na snahu protiíránských sil vytvořit kolem Íránu napětí, využít poslední dny Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta a narušit zrušení „tyranských“ sankcí.

Zdroj: pz.czaninews.in