Premiér Andrej Babiš dnes ve Snídani s Novou promluvil o aktuální situaci s koronavirem v Česku. Uvedl, že není příliš spokojen se situací a bude se žádat opět o prodloužení nouzového stavu. (Foto: Youtube)

V pořadu premiér uvedl, že virus v zemi stále řádí a včerejší čísla jej vůbec nepotěšila. Počty nakažených označil za „vysoké“.

„Jediné řešení je vakcína. Takže my budeme žádat o prodloužení o 30 dnů,“ řekl s tím, že pokud by dolní komora s prodloužením souhlasila, nouzový stav by trval do 11. ledna příštího roku.

Nutno podotknout, že již zítra, tedy ve čtvrtek, dojde k přesunu do třetího stupně v systému PES. To znamená, že dojde k otevření restaurací či všech obchodů. „Ten základ je v tom, že se ruší zákaz vycházení, otevírají se všechny obchody bez ohledu na sortiment. Ale platí to pravidlo, že je jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. V restauracích budou čtyři lidé u jednoho stolu,“ vysvětlil.

Konstatoval, že je z vývoje situace „lehce nervózní“. Zmínil i smutnou statistiku z hlediska úmrtí. Podle jeho slov má Česko nejvyšší počet lidí za 10 let, kteří zemřeli.

„Buďme opatrní. Já bych byl nerad, kdyby se před Vánoci ještě něco změnilo. Držme si palce a buďme skutečně disciplinovaní,“ vyzval.

Pár slov uvedl i k očkování proti covidu-19. Zdůraznil, že bude dobrovolné a bude zdarma. On sám však zatím neví, zda by očkování podstoupil. Vysvětlil, že počká na názor lékaře, jelikož 51 let nemá slezinu, tedy hlavní imunitní orgán. Pokud by to však bylo možné, očkovat by se nechal.