Americká letadlová loď USS Nimitz a její úderná skupina zahájily v pondělí společné cvičení v jihokorejských vodách, protože Washington a Soul nadále výrazně rozšiřují svou vojenskou spolupráci. (Foto: Flickr / ilustrační)

Několik hodin před zahájením cvičení vypálila Severní Korea do moře dvě balistické rakety krátkého doletu, pravděpodobně v reakci na nová vojenská cvičení mezi USA a Jižní Koreou.

Očekává se, že Nimitz a tři další lodě, které jsou součástí jeho úderné skupiny, dorazí do jihokorejského přístavu Pusan v úterý.

USA začaly na podzim roku 2022 po čtyřleté odmlce těchto nasazení opět vysílat ke Korejskému poloostrovu letadlové lodě.

„Spojené státy mají nasaditelné strategické prostředky v pohotovosti každý den,“ uvedl podle agentury Associated Press kontraadmirál Christopher Sweeney, velitel Carrier Strike Group Eleven. „Tyto prostředky můžeme i nadále nasazovat a budeme to dělat.“

USA a Jižní Korea začátkem tohoto roku oznámily, že rozšíří společná vojenská cvičení a že Washington do regionu nasadí více strategických prostředků, včetně bombardérů.

Válečné hry zajišťují, že napětí na poloostrově zůstane vysoké, protože budou nadále provokovat další severokorejské zbrojní testy.

Jihokorejské ministerstvo obrany minulý týden oznámilo, že Washington a Soul letos v červnu uspořádají „historicky největší“ cvičení s ostrou střelbou. USA a Jižní Korea v minulosti provedly masivní kombinované cvičení s ostrou palbou necelých desetkrát, včetně posledního v roce 2017.

Zdroj: antiwar.com