Americká nezisková organizace Institute for Research: Middle Eastern Policy zveřejnila následující informace – FBI částečně odtajnila a uvolnila ke zveřejnění dokumenty, které spojují izraelského ministerského předsedu Benjamina Netanjahu s gangem pašujícím nukleární technologie, zaměřeným na Spojené státy. Odtajněné dokumenty jsou teď veřejně přístupné na těchto webových stránkách. Agenti FBI 16. – 17. dubna 2002 vyslýchali Američana Kelly Smytha, obviněného z pašování, v úřadu amerického státního zástupce v Los Angeles. Zpráva z tajného výslechu detailně popisuje, jak byl Smyth svým prostředníkem přemístěn do Heli Trading Company, kde se kontaktoval s Benjaminem Netanjahu.

Zpráva FBI naznačuje, že „Smyth a Netanjahu se setkávali v restauracích v Tel Avivu a v premiérově domě i podniku. Nebylo nic neobvyklého, že Netanjahu žádal Smytha o neutajované dokumenty.”

Smyth byl v polovině 80. let obviněn z pašování osmi set krytronů s možným využitím pro civilní i vojenské účely bez řádné vývozní licence prostřednictvím sítě nastrčených firem. Smyth uprchl z USA a žil v cizině, kde byl podporován z prostředků neznámého původu až do roku 2001, kdy byl zatčen Interpolem a vydán do Spojených států. V roce 2002 byl odsouzen.

FBI v průběhu Smythova zpravodajského vytěžení v roce 2002 zjistila, že izraelské ministerstvo obrany si u izraelské firmy Heli Trading objednalo a zaplatilo krytrony. Společnost Heli Trading je obratem odebrala z kalifornské společnosti MILCO v tajné operaci s kódovým označením „Project Pinto”. Zpráva odhalila jak MILCO nelegálně vyvezlo další vojenský materiál, jehož export je bez vývozní licence amerického ministerstva obchodu zakázán, další byl pašován v izraelských diplomatických zavazadlech.

Na internetu to bylo zveřejněno 4. července 2012, o těchto dokumentech informoval izraelský tisk, včetně Izraelského národního zpravodajství a deníků Ma’ariv a The Marker. Některá alternativní média v USA, včetně Antiwar.com, Tikkun Olam, Mondoweiss a CounterPunch, se také zabývala dopady těchto donedávna utajovaných dokumentů. V rozhlasové stanici WBAI a ve Scott Horton Show k tomu proběhly rozhovory.

Ačkoli tato zpráva FBI byla odeslána do New York Times, Washington Post a všem členům Kongresu a OSN, nebylo zveřejněno žádné zpravodajství a neproběhlo žádné vyšetřování v Kongresu či OSN. Diane Rehmová, moderátorka National Public Radio v pátek okamžitě odpojila výzkumného ředitele IRmep F. Smithe, když u kulatého stolu požádal reportéra tohoto rozhlasu, aby posoudil následky tohoto Netanjahuova špionážního okruhu. Audiozáznam tohoto rychlého zásahu je dostupný zde.

IRmep je nevládní nezisková organizace, která zkoumá, jak by vynucení dodržování zákona a občanské akce mohly zkvalitnit americkou blízkovýchodní politiku.

Překlad: outsidermedia.cz

Zdroj: globalresearch.ca

]]>