Miliardáři jsou blízko ke koupi britské společnosti Mologic, které se podařilo vyvinout test na covid-19, jež odhaluje výsledek během deseti minut. (Foto: Flickr)

Ve společnosti uvedli, že hodlají snížit cenu těchto expresních testů na 1 dolar.

O tom, že se zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates spojil v rámci dohody o koupi britského výrobce s americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, informoval dnes britský deník The Telegraph.

Jejich konsorcium tak údajně investuje téměř miliardu korun do firmy Mologic, aby se mohla zaměřit na vývoj nízkonákladových testů, a to nejen na covid, ale i na tropická onemocnění, jako jsou horečka dengue a říční slepota.

Společnost Mologic byla založena v roce 2003 a v současnosti ji vlastní Foresight Group LLP a Calculus Capital.

Ačkoli společnost prošla posouzením a obdržela pro své testy označení CE (Conformité Européenne), její výrobek ještě musí být schválen pro použití ve Spojeném království a v USA.

Společnost Mologic již dříve dostala od vlády Spojeného království téměř 30 milionů korun na vývoj svých testů, ale pak obvinila úřady ze „ztěžování“ jejího úsilí, aby test byl v zemi používán masově.

Britská média již dříve informovala, že skupina filantropů, včetně Gatese a Sorose, vykompenzuje následky rozhodnutí britské vlády, která snížila letošní výdaje na zahraniční pomoc z 0,7 procenta národního důchodu na 0,5 procenta.

Zdroj: telegraph.co.uk