Úplatkářský skandál Qatargate je v EU zametán pod koberec, aby byli chráněni mocní, varuje jeden z polských europoslanců… (Foto: Flickr)

Po zatčení řecké europoslankyně Evy Kailiové (vlevo) v korupčním skandálu Qatargate čelí Evropská komise vedená Ursulou von der Leyenovou (uprostřed) nové kontrole po nových odhaleních týkajících se bývalého eurokomisaře Dimitrise Avramopulose (vpravo).

Korupční skandál v Evropském parlamentu je v EU zametán pod koberec a jeho aktéři se vracejí ke svým poslaneckým povinnostem, jako by se nic nestalo, tvrdí polský vládnoucí konzervativní poslanec Jacek Saryusz-Wolski.

„Jsme svědky utajování,“ řekl Jacek Saryusz-Wolski, který je poslancem za PiS.

Dodal, že „skandál byl skutečný a důkazy velmi hmatatelné“.

Prozradil také, že zúčastněné osoby se vracejí ke svým poslaneckým povinnostem, jako by se nic nestalo, včetně bývalé místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové, která se podle zprávy agentury PAP vrací do funkce europoslankyně.

Polský europoslanec Jacek-Saryusz-Wolski tvrdí, že se EU snaží pohřbít svůj rozsáhlý korupční skandál.

Server Remix News vytvořil na toto téma několik krátkých videí, která nastiňují některá hlavní obvinění. Korupční skandál vypukl v prosinci 2022 zatčením Kailiho. Je podezřelá z toho, že brala úplatky od Kataru, přičemž belgická policie při prohlídce jejího bytu objevila více než 100 000 eur napěchovaných v papírových taškách a kufřících. Prokurátoři tvrdí, že šlo o úplatky z Kataru.

Jak uvedl Remix News, je známá svým luxusním životním stylem a vyšetřování nyní zpochybňuje, jak si zajistila některé ze svých luxusnějších nemovitostí.

Kromě toho byli v souvislosti s tímto skandálem obviněni i další dva europoslanci, Marc Tarabella a Andrea Cozzolino. Oba byli během trestního vyšetřování zbaveni imunity.

Nyní panují obavy, že vzhledem k vysoké prestiži vyšetřování, do něhož jsou zapojeni liberální poslanci Evropského parlamentu, EU nedovolí, aby vyšetřování pokročilo. Objevují se tvrzení, že by mohlo jít až o 100 poslanců Evropského parlamentu, což by mělo dalekosáhlé důsledky pro hlavní evropské strany.

Saryusz-Wolski říká, že „Boj proti beztrestnosti„, což je název nevládní organizace, kterou vede Pier Antonio Panzeri, bývalý italský europoslanec a jeden z podezřelých, nyní působí jako nemocný.

„Je to příklad beztrestnosti s ohledem na korupci, do které byli tito lidé zapojeni,“ řekl. Důvodem, proč se aféra zametá pod koberec, je podle něj to, že by skandál mohl pohltit exekutivu EU a další politická uskupení kromě socialistů.

Eva Kailiová je v Řecku rovněž vyšetřována kvůli praní špinavých peněz. Ona a její rodina jsou podezřelí, že investovali nepřiznané příjmy do nemovitostí. Pokud bude shledána vinnou, je pravděpodobné, že řecké soudy vyměří přísnější trest než soudy v Belgii.

Její právníci na konci května uvedli, že by se mohla vrátit ke svým poslaneckým povinnostem, pokud neopustí Belgii. Kaili se může zúčastnit příštího zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Zdroj: rmx.news