Evropský parlament v pondělí 2. ledna oznámil, že na základě žádosti belgické justice zahájil naléhavé řízení o zbavení imunity dvou europoslanců v rámci vyšetřování korupce v souvislosti s údajnými úplatky, které Katar nabízel evropským úředníkům a státním zaměstnancům, informovaly tiskové agentury AFP a EFE. (Foto: Flickr)

Těmito dvěma poslanci jsou Ital Andrea Cozzolino a Belgičan Marc Tarabella, oba členové skupiny Evropských sociálních demokratů (S&D).

„Na základě žádosti belgických soudních orgánů jsem zahájil naléhavé řízení o zbavení imunity dvou poslanců Evropského parlamentu. Žádná beztrestnost nebude existovat. Žádná,“ slíbila na Twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.

Vyzvala „všechny útvary a výbory, aby se tomuto postupu věnovaly přednostně s cílem uzavřít jej 13. února“, kdy začíná druhé letošní plenární zasedání Evropského parlamentu.

První plenární zasedání se bude konat ve dnech 16.-19. ledna, ale evropské byrokratické mechanismy by neumožnily jeho dokončení v tomto termínu, proto Metsola stanovila termín únorového zasedání.

V případu, který souvisí s údajnými penězi nabízenými Katarem a Marokem za účelem propagace pozitivního obrazu Kataru a ovlivňování institucí EU, včetně umožnění bezvízového styku pro Katařany v EU, je obviněno několik současných i bývalých úředníků a státních zaměstnanců EU.

Nejvýznamnějšími jmény obviněnými v této kauze jsou řecká socialistická europoslankyně Eva Kailiová, která byla odvolána z funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu, a její životní partner, Ital Francesco Giorgi, který je asistentem europoslance Andrey Cozzolina.

Kailiová a Giorgi jsou v současné době ve vyšetřovací vazbě v Belgii, stejně jako bývalý italský socialistický europoslanec Pier-Antonio Panzeri a Niccolo Figa-Talamanca, který vede nevládní organizaci.

Zdroj: rmx.news