Poté, co stále více přibývá falešných obvinění z trestných činů od amerických zpravodajských agentur bez jakýchkoli důkazů, rozhodl se ruský Fond národního bohatství prodat veškeré dolary a aktiva denominovaná v dolarech. (Foto: Flicr)

Ministr financí Anton Siluanov uvedl, že Kreml chce snížit aktiva v amerických dolarech kvůli hrozbám sankcí a přejít na euro, juan a zlato.

„Tuto změnu můžeme provést docela rychle, do měsíce,“ řekl ve čtvrtek Siluanov novinářům na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru.

Jedná se o hotovost ve výši 119 miliard USD, která bude směněna s obrovskými rezervami centrální banky. Nakonec by centrální banka mohla tyto podíly prodat, ale není jasné, jak rychle tak učiní.

Ruská centrální banka v posledních letech stabilně snižovala své dolarové rezervy, protože se zvýšil tlak sankcí ze strany USA a Evropské unie. Rubl na základě této zprávy ve čtvrtek dosáhl svého denního maxima.

Je velmi moudré rozhodnutí Rusů zbavit se dolaru, aby nebyli vydíráni a také s ohledem na vojenskou konfrontaci. Byl stejně nejvyšší čas, protože Washington hrozí Rusku vyhozením ze systému SWIFT.

Pokud Číňané udělají totéž, prodají svůj obrovský inventář, pak sbohem dolary, které čelí hyperinflaci. Ruský Fond národního bohatství je plněn z ruských výnosů z ropy, když je cena ropy nad mezní cenou, a slouží k vyrovnání deficitů, když trh klesne pod tuto úroveň.

Stejně tak je to spořitelna pro časy nouze. Spolu s nelikvidními aktivy činí jeho celková hodnota 185,9 miliard dolarů.

Jelikož se ruská ekonomika zotavuje z koronavirového šoku rychleji, než se očekávalo, bude rozpočtový deficit letos činit pouze 1% hrubého domácího produktu, uvedl Siluanov, a bude tedy nižší než původně plánovaných 2,4%.

Zlý Putinův režim nezastavil, neuškrtil a nezničil svou vlastní ekonomiku tak brutálně, jak to dělají ty dobré demokracie. 1. srpna 2020 skončilo první a jediné uzamčení.

Rusové jsou zvyklí i tak nevěřit všemu a neřídit se slovem. Pro srovnání, na základě celkového ekonomického výkonu činil schodek Německa v roce 2020 4,8 procenta, což je druhý nejvyšší údaj od sjednocení Německa. A deficit USA činil 15,2% HDP, což je největší ekonomický deficit od roku 1945.

Je zřejmé, že Rusko zvládne státní finance mnohem lépe než dvě západní „velmoci“, které pouze přes daňové příjmy platí své účty a plní své závazky díky masivním novým půjčkám nebo daňovým zatížením občanů, které je extrémně vysoké.

Podle nejnovější studie OECD Němci platí nejvyšší daně a cla a jsou v tom mistry světa. Nikde na světě nemusí zaměstnanci platit tak vysoké daně a příspěvky. A na rozdíl od toho, co se často tvrdí, od rodin se také požaduje, aby hodně platily.

Jednotlivec s průměrným výdělkem musel v předchozím roce zaplatit daňovým úřadům 38,9 procenta ze svého platu ve formě daní a sociálních příspěvků.

To je nejvyšší zátěž ze všech zemí OECD. Pro srovnání: průměr OECD je 24,9 procenta. 14% je nejnižší sazba daně, která se používá u zdanitelných příjmů těsně nad základní daňovou úlevu.

Od zdanitelného příjmu 57 918 eur platí nejvyšší sazba daně 42%. Pak je tu daň pro bohaté z 274 613 na 45%. Hloupý Michel ale rád platí daně a ještě více daní … i dnes platí daň ze šampaňského, kterou zavedl Reichstag v roce 1902 za účelem financování císařského námořnictva a nikdy nebyla zrušen.

Kam dojdeme, pokud osvobodíme občany od daně jen proto, že už více než 100 let neexistuje císař se svým námořnictvem? Nebo solidární příplatek, původně omezený na jeden rok v roce 1991, tato daň platí již tři desetiletí.

Rusko má jednoduchý daňový systém, který je velmi nízký. Od ledna 2021 budou daňoví poplatníci platit 13% z ročního příjmu až 5 milionů rublů. Příjmy nad tuto hranici jsou zdaněny 15%. Benzín stojí jen asi 50 centů za litr.

Díky tomu je Rusko daňovým rájem… nikomu to neříkejte!

Von Freeman