24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Wikimedia)

5. března 2022


21:59 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v sobotu prohlásil, že Ukrajina potřebuje válečná letadla a systémy protivzdušné obrany na obranu proti ruské invazi.

Kuleba označil odmítnutí požadavku Kyjeva na vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou ze strany NATO za „projev slabosti“.

21:40 Americký spisovatel Stephen King se rozhodl neprodloužit práva na další vydání svých knih v Rusku kvůli útoku na Ukrajinu.

Britský spisovatel Neil Gaiman a Kanaďan Linwood Barclay již také nechtějí uzavírat smlouvy s ruskými nakladateli.

19:40 Televizní štáb Sky News byl ostřelován v „přímém přenosu“ u Kyjeva

19:30 Setkání Bennett-Putin v Moskvě skončilo po třech hodinách.

Setkání izraelského premiéra Naftaliho Bennetta s ruským prezidentem Vladimirem Putinem skončilo po třech hodinách.

Izrael schůzku koordinoval se Spojenými státy, Německem a Francií a zároveň informoval Ukrajinu, uvedl jeden z úředníků.

Podle úředníka Bennett s Putinem hovořil o situaci Izraelců a židovských komunit na Ukrajině uprostřed konfliktu.

Jednání se rovněž zaměřilo na jaderné rozhovory ve Vídni, jejichž cílem je obnovit dohodu mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015. Bennett otevřeně řekl, že Izrael je proti návratu k jaderné dohodě, uvedl Times of Israel.

15:15 Člen ukrajinské delegace, která jednala s Rusy, byl zastřelen rozvědkou

13:49

11:49 Proč jste poslali zrezivělé zbraně Ukrajině? Podivují se německá média

11:05 Na Ukrajině byl sestřelen ruský vrtulník. Informuje o tom portál KyivPost, aniž by upřesnil oblast, kde se to stalo.

10:22

08:22 Naštvaný Zelenskyj se pustil do „slabého“ NATO kvůli rozhodnutí o bezletové zóně

08:04 Ruská vojska na Ukrajině zastaví palbu kvůli humanitárním koridorům…

Humanitární koridory a cesty evakuace civilního obyvatelstva z Mariupolu a Volnovachi byly dohodnuté s ukrajinskou stranou. Koridory budou otevřeny již dnes, informuje Ministerstvo obrany RF.

Ministerstvo obrany RF informuje, že dnes v 10:00 (8:00 SEČ) ruská strana vyhlašuje režim klidu a otevírá humanitární koridory a evakuační trasy pro civilní obyvatelstvo z Mariuopolu a Volnovachi.

Mariupolské úřady chtějí využít režim klidu k obnově infrastruktury a zásobování města potravinami a léky, informuje městská rada.

4. března 2022


21:24 Rustaveliho třída na podporu Ukrajiny | Tbilisi, Gruzie

21:10 Pražský protest na podporu Ukrajiny.

21:05 Ruští vojáci nebojují proti ukrajinským civilistům, ale poskytují jim ochranu a nezbytnou pomoc, řekl čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

20:35 Pochod na podporu Ruska v Srbsku.

19:20 Ruská federální služba pro dozor v oblasti telekomunikace, informačních technologií a masmédií se rozhodla zablokovat přístup k Facebooku na území Ruské federace.

„V posledních dnech sociální síť omezila přístup k některým stránkám. Jedná se například o televizní stanici Zvezda, tiskovou agenturu RIA Novosti, tiskovou agenturu Sputnik, Russia Today (RT), informační stránky Lenta.ru a Gazeta.ru,” stojí ve zprávě.

19:18 „Ať si létají třeba na košťatech,“ řekl Rogozin na konec dodávání raketových motorů do USA

13:40 Stovky lidí čekají na berlínském nádraží s nabídkou bezplatného přespání uprchlíkům

12:15

11:41 Opravdu se nouzový stav nemůže dotknout občanů ČR? Zdravé fórum poukazuje na jinou realitu

10:30 Zbytky letounu největšího letadla světa Antonov An-225 Mrija, zničeného 24. února na letišti Hostomel.

09:40 Brazilský prezident Jair Bolsonaro a britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek společně vyzvali k příměří na Ukrajině, uvedl mluvčí britského premiéra po jejich setkání.

Johnson prohlásil, že „svět nemůže dovolit, aby agrese prezidenta Putina uspěla“, a zároveň odsoudil „ohavné činy“ jeho režimu, které si vyžádaly mrtvé civilisty a zničená města, uvedla AFP.

8:18 Zelenskyj obvinil Rusko, že se uchyluje k „jadernému teroru“, po ostřelování největší jaderné elektrárny.

8:15 Republikánský senátor Lindsey Graham vyzval k atentátu na Putina

08:10 Starosta Bucha s komentářem k situaci po bouřlivé noci. Kolona nepřátelských bojovníků byla zničena.

08:07 Největší jaderná elektrárna byla ostřelována, nyní je pod kontrolou ruské armády

3. března 2022


20:04 USA předávají Ukrajině zpravodajské informace o ruských jednotkách v reálném čase, uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

18:53 Ukrajinská vláda nedosáhla žádoucích výsledků během druhého kola jednání s Ruskem. Bohužel výsledky, které Ukrajina potřebuje, zatím nejsou k dispozici, sdělil poradce šéfa kanceláře prezidentka Ukrajiny Michail Podoljak.

Bude stanovena organizace a vytvoření humanitárních koridorů, dočasné příměří umožní odchod civilistů.

Obě strany se dohodly na pokračování jednání, třetí kolo by mělo proběhnout co nejdříve.

17:50 Rusové se pokoušejí zmocnit největší jaderné elektrárny v Evropě v Záporoží, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra.

16:58 „Hlavními body jednání jsou: okamžité zastavení palby, příměří a vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů ze zničených nebo neustále ostřelovaných měst,“ napsal na Twitteru poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

15:59 Estonská nákladní loď se potopila u ukrajinského pobřeží poté, co „najela na námořní minu“

15:46 Macron řekl Putinovi, že dělá velkou chybu a že lže sám sobě:

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že na Ukrajině dělá „velkou chybu“, že si dělá iluze o vládě v Kyjevě a že válka bude Rusko dlouhodobě draze stát, uvedl francouzský představitel.

Ve čtvrtečním telefonátu, který inicioval Putin, ruský vůdce zopakoval své odhodlání dosáhnout neutralizace a odzbrojení Ukrajiny, ať už diplomatickou cestou, nebo zbraněmi, uvedl úředník pro agenturu Reuters.

„V tom, co prezident Putin řekl, nebylo nic, co by nás mohlo uklidnit,“ uvedl francouzský prezidentský poradce a dodal, že Putin zopakoval svůj „narativ“, že usiluje o „denacifikaci Ukrajiny“.

„Lžete sám sobě,“ řekl Macron Putinovi, dodal úředník. „Vaši zemi to bude draze stát, vaše země skončí izolovaná, oslabená a pod sankcemi na velmi dlouhou dobu.“

Putin se snaží „převzít kontrolu“ nad celou Ukrajinou a „to nejhorší teprve přijde“, domnívá se francouzský prezident Macron po jednání s ruským prezidentem.

15:05 Na mírová jednání dorazila ukrajinská delegace.

13:40

12:51 Ukrajina a Rusko dnes zahájí nové kolo mírových rozhovorů. Podle Vladimíra Medinského, asistenta ruského prezidenta Vladimira Putina, se druhé kolo rozhovorů uskuteční dnes (3. března) v Bělorusku u polských hranic.

11:39 Lotyšská armáda oznámila, že předala Kyjevu 90 bezpilotních dronů od místní společnosti.

11:17 Bojujeme také za nový světový řád pro demokratické země, uvedla ukrajinská poslankyně

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/bojujeme-za-novy-svetovy-rad-pro-demokraticke-zeme-uvedla-ukrajinska-poslankyne/

10:50 Ukrajinský prezident Zelenskyj: „Přežili jsme dvě světové války, tři hladomory, holocaust, Babyn Jar, Velkou čistku, výbuch v Černobylu, okupaci Krymu a válku na východě našeho státu. Tolikrát nás chtěli zničit, ale nepodařilo se jim to.

Tolik jsme toho zažili. A jestli si někdo myslí, že po překonání toho všeho budou Ukrajinci, my všichni, vystrašení, zlomení nebo odevzdaní, tak o nás prostě nic neví. Neví nic o Ukrajině.“

9:32

7:39 Stanice metra „Evropa“ v #Paříži byla přejmenována na „Evropa-#Ukrajina“.

07:15 Irpin, Ukrajina.

2. března 2022


21:32 „Krizový zákon umožňuje zabavit lidem domy a auta,“ píše Erik Best

20:42 Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského oznámil, že ukrajinská delegace míří na druhé kolo jednání se zástupci Ruska

Místo druhého kola jednání, bude odlehlé místo na bělorusko-polské hranici.

20:28 Francouzský prezident Macron potvrdil summit EU o situaci na Ukrajině, který se uskuteční 10.-11. března ve Versailles.

Emmanuel Macron prohlásil, že bude i nadále vést otevřený dialog s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

20:19 Ruský podnikatel nabídl odměnu 1 milion dolarů za zatčení Putina

19:47 Hillary Clinton představila bojový plán pro Ukrajinu: Kopírovat válku v Afghánistánu

19:08 Vláda schválila zavedení nouzového stavu, platit bude od pátku. Je to kvůli zvládnutí přílivu uprchlíků, řekl premiér Petr Fiala. Nijak se nedotkne občanů ČR. Předseda vlády zároveň informoval o navýšení rozpočtu resortu obrany o 1 miliardu korun. Není vyloučeno, že to bude i víc. Občany ujistil, že nemusí mít strach, píše iDnes.

17:11 Federální rezervní systém plánuje doporučit zvýšení úrokových sazeb v USA o čtvrt procentního bodu na konci března, uvedl pro AFP předseda Jerome Powell.

16:22 Obyvatelé města Energodar vyšli do ulic, aby zabránili vstupu ruských vojsk. V tomto městě se nachází největší jaderná elektrárna v Evropě – Záporožská jaderná elektrárna.

Ruští vojáci nové informace přijali a odjeli je nahlásit svému velení, uvedla ČTK.

15:30 Americká investiční společnost Blackrock zdvojnásobuje investice do ruské společnosti Polymetalu

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/spolecnost-blackrock-zdvojnasobuje-investice-do-ruske-spolecnosti-polymetalu/

15:00 Ruské rakety zasáhly centrum Charkova a poškodily několik obytných a vládních budov včetně městského úřadu, píše Kyiv Independent.

14:12 Téměř 836 000 lidí opustilo Ukrajinu, dle OSN.

13:42 Ruská zmrzlina skončila, nově se bude jmenovat Ukrajinská

12:45 Druhé kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem se uskuteční 2. března večer, potvrdil poradce Zelenského kanceláře

10:13 Biden si ve svém projevu v Kongresu spletl Ukrajince s Íránci

10:05

09:41

09:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj: Rusko si klade za cíl vymazat Ukrajinu, její historii a lidi…

09:15 Anonymní hackerská skupina NB65 údajně zasáhla do systému řízení satelitů Roskosmos. Potencionálně by tak mohlo dojít k vyřazení ruských špionážních satelitů.

„Ruská vesmírná agentura má své satelitní snímky opravdu ráda…

A ještě lépe, milují svůj systém monitorování vozidel. WSO2 byl smazán, přihlašovací údaje byly vyměněny a server je vypnut. Síťový prapor vám IP adresu nedá, to by bylo příliš snadné, že?

Přeji vám hezké pondělí při opravě vaší špehovací techniky. Sláva Ukrajině.“

Anonymní hackerská skupina NB65

9:07 Izraelská televize informovala o válce na Ukrajině s falešnými záběry Star Wars

„Nepřestaneme, dokud nepřestanete shazovat bomby, zabíjet civilisty a pokoušet se o invazi,“ dodal NB65. „Vraťte se kurva zpátky do Ruska.“

08:21 Úřad OSN pro lidská práva uvádí, že ruská invaze na Ukrajinu si od 1. března vyžádala 100 (nyní již potvrzených) mrtvých a nejméně 400 zraněných civilistů.

07:15 Charkov po dnešní noci…

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DEN.