Odměnu 1 milión dolarů za zatčení ruského prezidenta Vladimira Putina nabídl vojenským důstojníkům ruský podnikatel Alex Konanychin v příspěvku, který tento týden zveřejnil na sociálních sítích, když Rusko pokračovalo ve své invazi na Ukrajinu. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Slibuji vyplatit 1 000 000 dolarů důstojníkovi (důstojníkům), který (kteří) v souladu se svou ústavní povinností zatkne (zatknou) Putina jako válečného zločince podle ruských a mezinárodních zákonů,“ napsal Konanykhin na síti LinkedIn.

„Putin není ruský prezident, protože se dostal k moci v důsledku speciální operace vyhazování bytových domů do povětří v Rusku, poté porušil ústavu tím, že zlikvidoval svobodné volby a zavraždil své odpůrce.“

„Jako etnický Rus a ruský občan považuji za svou morální povinnost usnadnit denacifikaci Ruska. Budu i nadále pomáhat Ukrajině v jejím hrdinném úsilí odolat náporu Putinovy Ordy,“ dodal podnikatel. Orda je ruský výraz pro „hordu“, dravou, loupeživou bandu.

Příspěvek byl doprovázen obrázkem s Putinovou fotografií a nápisem „Wanted: Mrtvý nebo živý. Vladimir Putin za masovou vraždu.“

Podle článku v deníku The Washington Post z roku 1996 studoval Konanykhin na Moskevském fyzikálně-technickém institutu, než studia přerušil a otevřel si studentské stavební družstvo. Poté začal podnikat v řadě dalších oborů, včetně bankovnictví, akcií a nemovitostí.

Ve svých 25 letech měl impérium čítající více než 100 firem. V roce 1992 měly jeho společnosti hodnotu přibližně 300 milionů dolarů. V tomto roce byl dokonce členem první delegace tehdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina ve Washingtonu.

V roce 1996, když žil v USA, byli Konanykhin a jeho manželka zatčeni federálními imigračními agenty na základě obvinění z porušení podmínek jejich amerických víz. Případ byl zřejmě vyvolán poté, co ruské úřady tvrdily, že zpronevěřil 8 milionů dolarů z Ruské burzovní banky v Moskvě.

Případ se táhl několik týdnů, přičemž agenti FBI vypověděli, že ruská mafie uzavřela smlouvu na Konanychinův život, a také bývalý agent KGB, který vypověděl, že má vážné pochybnosti o obviněních vznesených proti oligarchovi.

Během procesu Konanykhin vypověděl, že někteří z jeho firemních pomocníků v ruské Exchange Bank na něj začali tlačit kvůli penězům a vyhrožovali mu, což ho podle listu Post přimělo k tomu, aby se přestěhoval do Maďarska. Tvrdil, že mu pak bylo opět vyhrožováno násilím, což ho přimělo k útěku do České republiky a poté do New Yorku.

Konanykhin si na výhrůžky stěžoval ruským úředníkům a dokonce i samotnému Jelcinovi. V určitém okamžiku úřady přestaly vyšetřovat výhrůžky a místo toho začaly vyšetřovat jeho, který tvrdil, že nezákonně převedl 8 milionů dolarů z banky na své osobní účty v zahraničí. Ruské úřady tvrdily, že jeho verze událostí je falešná a má za cíl očernit jeho bývalé zaměstnance.

Nakonec došlo k urovnání sporu a on byl propuštěn z vazby a nakonec mu byl udělen politický azyl. Jen o několik let později však odvolací imigrační komise politický azyl zrušila a nařídila jeho vyhoštění. Konanykhin a jeho manželka se pokusili uprchnout do Kanady, ale byli zatčeni.

Deportace manželů byla po řadě mimořádných slyšení zrušena poté, co americký okresní soudce T. S. Ellis shledal rozhodnutí nezákonným: „Mám pevný dojem, že je silnou touhou lidí ve výkonné moci vrátit tohoto muže do Ruska, z jakého důvodu, to nedokážu říct. Smrdí to,“ uvádí se ve zprávě listu Moscow Times. V roce 2007 mu byl azyl opět udělen.

V roce 2011 založil společnost TransparentBusiness, která pomáhá firmám řídit jejich pracovníky na dálku. Je také součástí pořadu Unicorn Hunters, který umožňuje zakladatelům jednorožců představit se milionům investorů po celém světě.

Zdroj: jpost.com