Světoví lídři obvinili Rusko z ohrožení bezpečnosti celého kontinentu poté, co jeho síly ostřelovaly jadernou elektrárnu na jihu Ukrajiny. (Foto: Youtube)

V Záporožské jaderné elektrárně – největší v Evropě – vypukl požár poté, co na ni zaútočilo Rusko.

Podle úřadů je nyní zařízení bezpečné a úroveň radiace je v normě.

Britský premiér Boris Jonson však uvedl, že „bezohledný“ útok může „přímo ohrozit bezpečnost celé Evropy“.

Americký prezident Joe Biden vyzval Moskvu, aby zastavila své vojenské aktivity v okolí zařízení, zatímco kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že „strašlivé útoky“ ze strany Ruska „musí okamžitě přestat“. Všichni tři vedoucí představitelé telefonicky hovořili s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Zelenskyj mezitím obvinil Rusko, že se uchyluje k „jadernému teroru“ a chce zopakovat černobylskou katastrofu z roku 1986.

„Pokud dojde k výbuchu, je to konec všeho. Konec Evropy,“ řekl.

Videozáznam z jaderné elektrárny ukázal výbuchy, které osvětlovaly noční oblohu a vysílaly oblaka kouře.

Pracovníci elektrárny uvedli, že požár – který byl mezitím uhašen – vypukl ve výcvikové budově mimo obvod elektrárny a že v provozu byl pouze jeden ze šesti reaktorů elektrárny.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na jadernou bezpečnost v rámci OSN, uvedla, že požár nezasáhl „základní“ zařízení elektrárny a že nedošlo ke zvýšení úrovně radiace.

MAAE však uvedla, že kvůli „vážné situaci“ v elektrárně je v „nepřetržitém režimu reakce“.

Ukrajinské záchranné služby uvedly, že jim byl zpočátku blokován přístup na místo požáru, což přimělo prezidenta Bidena, aby veřejně vyzval Rusko, aby hasičům umožnilo vstup na místo.

Boris Johnson uvedl, že v pátek bude kvůli útoku usilovat o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Podle odborníků je útok na jadernou elektrárnu bezprecedentní a situace je stále velmi nebezpečná.

Dr. Graham Allison, odborník na jadernou bezpečnost z Harvardovy univerzity, uvedl, že „nejhorším případem“ by bylo, kdyby požár v elektrárně způsobil její roztavení a vyvolal únik radioaktivity, která by na dlouhá léta zamořila okolí.

Zároveň však uvedl, že je pravděpodobnější, že se ruské síly snaží „uzavřít dodávky elektřiny do okolí“, než že by zaútočily na elektrárnu.

Elektrárna, která se nachází asi 550 km jihovýchodně od hlavního města Kyjeva, vyrábí téměř čtvrtinu veškeré elektřiny na Ukrajině.

Zaporožská jaderná elektrárna nyní přešla pod kontrolu ruských ozbrojených sil.

Zdroj: bbc.com