Ruská kosmická agentura Roskosmos již nebude dodávat raketové motory ruské výroby do Spojených států, uvedl ve státní televizi šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, čímž ukončil desítky let trvající vztahy mezi americkými a ruskými výrobci raket. (Foto: Flickr)

„Dnes jsme přijali rozhodnutí zastavit dodávky raketových motorů vyráběných společností NPO Energomaš do Spojených států,“ řekl Rogozin podle ruského zpravodajského webu Tass.

„Dovolte mi připomenout, že tyto dodávky byly někde od poloviny 90. let poměrně intenzivní,“ dodal Rogozin.

Tass uvedl, že zákaz se bude týkat motorů RD-180, které pohánějí rakety Atlas V americké společnosti United Launch Alliance (ULA).

Generální ředitel ULA Tory Bruno však prostřednictvím Twitteru uvedl, že ULA již převzala dodávky RD-180, které v nejbližší době potřebuje, a nepředpokládá, že by následky ruské invaze na Ukrajinu měly na činnost ULA nějaký dopad.

Soukromá společnost ULA, která se zabývá dopravou do vesmíru, právě opouští svou řadu raket Atlas ve prospěch nové řady raket s názvem Vulcan, které budou využívat motory vyrobené americkou raketovou společností Blue Origin Jeffa Bezose. Zatím není jasné, kdy bude tato raketa připravena k letu.

Podle ruských státních médií se zákaz vztahuje i na motory RD-181, které se používají v raketách Antares společnosti Northrop Grumman. Tyto rakety se používají k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice bez posádky. Společnost Northrop Grumman na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

„K dnešnímu dni existovaly plány na dodávku dalších 12 motorů RD-181 v letech 2022-2024 a se Spojenými státy probíhala také jednání o dodávce motorů RD-181M se zlepšenými provozními vlastnostmi, ale domníváme se, že v této situaci již nemůžeme Spojeným státům dodávat naše nejlepší motory,“ uvedl šéf Roskosmosu.

Spojené státy mají k dispozici jiné prostředky pro dopravu nákladu na vesmírnou stanici a zpět. K tomuto účelu jsou často využívány kosmické lodě Dragon společnosti SpaceX.

„Ať si létají na něčem jiném, na svých košťatech,“ řekl Rogozin ve čtvrtek ruské televizi.

Zdroj: cnn.com