Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil vedení NATO z toho, že na pátečním summitu odmítlo zavést nad Ukrajinou bezletovou zónu, a prohlásil, že ti, kdo jsou proti, nesou odpovědnost za další úmrtí civilistů. (Foto: Youtube)

Proč na tom záleží: Zelenského nový zuřivý tón odráží jeho rostoucí frustraci z toho, že NATO odmítá „uzavřít oblohu“ – krok, který by podle něj změnil trajektorii války, ale kterého se NATO obává a který by vyvolal přímý konflikt s Ruskem.

Kontext: Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou by pravděpodobně vyžadovalo, aby síly NATO sestřelily ruská letadla a případně vyřadily systémy protivzdušné obrany umístěné na ruském území.

  • Jednalo by se o významnou eskalaci mezi jadernými mocnostmi za účelem obrany země – Ukrajiny – která právě z tohoto důvodu není členem NATO.
  • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že téma bezletové zóny bylo na pátečním summitu „zmíněno“, ale že spojenci se opět shodli na tom, že nad územím Ukrajiny by neměla operovat letadla NATO.

Co říkají: Zelenskyj na začátku svého posledního videa chválil ukrajinský lid za jeho neuvěřitelný odpor devátý den brutálního ruského útoku a řekl, že „historie Evropy si to bude pamatovat navždy“.

  • Když jeho tón potemněl, odmlčel se a řekl: „Bohužel, dnes je tu naprostý dojem, že je čas uspořádat pohřební hostinu za něco jiného: bezpečnostní záruky a sliby, odhodlání spojenectví, hodnoty, které se zdají být pro někoho mrtvé.“
  • „Dnes se konal summit NATO – slabý summit, zmatený summit, summit, který ukazuje, že ne všichni považují boj za svobodu za cíl č. 1 Evropy.“

Zelenskyj obvinil země NATO, že zavírají oči před zvěrstvy, ačkoli mají zpravodajské informace o záměru Ruska zničit Ukrajinu, a „narativ“, že bezletová zóna by vyprovokovala přímou agresi Ruska, označil za „autohypnózu těch, kteří jsou slabí, vnitřně nedůvěřiví“.

  • „Všichni lidé, kteří počínaje dnešním dnem zemřou, zemřou také kvůli vám. Kvůli vaší slabosti, kvůli vaší nejednotě,“ řekl rozzuřený Zelenskyj.
  • „Je tohle to NATO, které jsme chtěli? Je tohle ta aliance, kterou jste budovali? … Nebudete nás moci vykoupit litry paliva za litry naší krve, prolité za naši společnou Evropu, za naši společnou svobodu, za naši společnou budoucnost,“ dodal s odkazem na dodávky, které NATO dodalo Ukrajině.

Mezi řádky: Zelenskyj na závěr videa poděkoval zemím, které poskytly Ukrajině vojenskou pomoc a podporu, přičemž si je dobře vědom toho, že USA a NATO zůstávají v této kritické chvíli nejbližšími a nejdůležitějšími spojenci Ukrajiny.

  • „Je mnoho zemí … které našemu státu pomáhají, ať se děje cokoli, od prvního dne invaze a – jsem si jist – až do vítězství. A proto se NECÍTÍME osamoceni,“ zdůraznil Zelenskyj.

Na co se dívat: Zelenskyj se v sobotu dopoledne setká s americkými senátory prostřednictvím Zoomu.

  • Jeho emotivní apel na vedoucí představitele EU v rámci zasedání na Zoomu minulý týden pomohl přispět k jejich rozhodnutí uvalit bezprecedentní sankce a bude doufat, že stejný účinek bude mít na senátory i v souvislosti s bezletovou zónou.

Zdroj: axios.com