24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr)

23:24 Norsko pošle na Ukrajinu 2000 protitankových granátometů M72, píše Reuters.

22:30

21:01

20:31 Turecko odmítne všechny válečné lodě proplouvající jeho úžinami směrem k Černému moři.

19:20 USA a NATO neusilují o konflikt s Ruskem, uvedlo Ministerstvo zahraničí

18:18 Další ukrajinsko-ruská schůzka bude „konkrétním rozhovorem“ o bodech, v nichž je možné dosáhnout pokroku, uvedl člen ruské delegace na jednáních.

18:14

17:59 AFP: Finsko přijalo „historické“ rozhodnutí dodat zbraně Ukrajině, uvedl premiér země.

17:50 Ukrajinský parlament podporuje mírovou operaci OSN v zemi, uvedl v prohlášení.

17:21 Rusko-ukrajinská jednání: „Strany odjíždějí na konzultace do svých hlavních měst,“ uvedla kyjevská delegace.

Rusko a Ukrajina určily řadu prioritních témat a stanovily seznam možných řešení, uvedl poradce vedoucího ukrajinského prezidenta.

Hlavním cílem rozhovorů bylo projednat příměří na Ukrajině, uvedl Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Obě strany určily řadu prioritních témat, u nichž „byla nastíněna určitá řešení“, dodal. Obě delegace našly body, v nichž lze dosáhnout společných stanovisek, potvrdil Vladimir Medinskij, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vedoucí ruské delegace na jednáních s Ukrajinou řekl, že další schůzka se uskuteční v nejbližších dnech na bělorusko-polské hranici.

17:10 Ukrajinský prezident Zelenskyj podepsal žádost o členství v EU.

16:33 Velká Británie: Ukrajina požádala o pozastavení členství Ruska v Interpolu a Londýn „povede úsilí v tomto směru“, uvedla ministryně vnitra.

16:31

16:23 Macron vyjádřil Putinovi naději na rychlé urovnání ukrajinského konfliktu prostřednictvím dialogu a jednání s Kyjevem.

16:02 Prezident Macron v pondělí hovořil s prezidentem Putinem, píše Reuters.

15:48 Třetí kolo rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou v Gomelu začne brzy, uvedl poradce ukrajinského prezidenta.

15:37

15:30 Akcie čínské alternativy SWIFT rostou. Po vyloučení některých ruských bank z mezinárodního systému bankovních převodů SWIFT letí akcie spojené s alternativním čínským systémem přeshraničních mezibankovních plateb.

Akcie společností Orient Group a HyUnion Holding vyskočily o 105 %, zatímco Infosec Technologies a Forms Syntron Information v pondělí vzrostly o masivních 20 %.

Jeden z analytiků dokonce předpověděl, že by to mohlo znamenat „konec hegemonie USD“.

15:11 Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou údajně skončila, píše Sky News.

15:01

14:51 Švýcarsko přijalo stejné sankce proti Rusku jako EU, uvedl švýcarský prezident.

14:41 „Ukrajinských hrdinů a Most Vitalije Skakuna. Sláva Ukrajině!“ Praha chce změnit název ulice a mostu

14:26 Ruský systém finančních zpráv bude schopen nahradit SWIFT – finanční infrastruktura bude fungovat bez problémů, uvedl předseda ruské centrální banky.

14:10 Kyjev požaduje stažení všech ruských vojsk včetně Krymu a Donbasu, uvedla kancelář ukrajinského prezidenta Zelenského.

14:02 Federální agentura pro leteckou dopravu: Rusko uzavřelo vzdušný prostor pro 27 zemí – včetně Německa, Španělska, Itálie a Francie…

13:04 Roman Abramovič údajně přijal žádost Kyjeva, aby se pokusil pomoci vyjednat deeskalaci rusko-ukrajinského konfliktu, uvedl Jerusalem Post.

11:40 24 letá Elizaveta Peskova, která je dcerou mluvčího kremlu zveřejnila v pátek na svém Instagramu protiválečné heslo „ne válce“.

10:20 Brazilský prezident Jair Bolsonaro se odmítl postavit na jednu ze stran současného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, ale trvá na tom, že jeho země pomůže „vším, co bude možné“.

10:04 Ruská armáda prohlašuje, že ukrajinští civilisté mohou „svobodně“ opustit Kyjev, a tvrdí, že má nad Ukrajinou vzdušnou převahu, zatímco její invaze pokračuje pátým dnem.

„Všichni civilisté ve městě mohou volně odejít … po dálnici Kyjev-Vasylkov. Tento směr je otevřený a bezpečný“

Ukrajinští uprchlíci v evropských zemích.


Níže je uvedená mapa Evropy zobrazující příliv ukrajinských uprchlíků do evropských zemí podle UNHCR.

9:42 Hlavním cílem jednání Ukrajiny s Moskvou je okamžité příměří a stažení ruských vojsk, uvedla prezidentská kancelář.

9:39 Případné přijetí Ukrajiny do EU bude předmětem jednání v organizaci, uvedl šéf Evropské rady.

9:36 USA vyzývají Američany, aby „okamžitě“ opustili Rusko

8:42 Kosovo žádá o stálou základnu USA a členství v NATO

08:29 Rusko má zájem na co nejrychlejším „dosažení nějaké dohody“ s Ukrajinou, uvedl vedoucí ruské delegace.

08:18 Ukrajinská delegace by měla dorazit na jednání s Ruskem do 2 hodin.

08:14 Ve středu sirény nebudou. Nechceme nikomu připomínat hrůzu, která se právě teď děje pár stovek kilometrů daleko. Rozhodnutí zrušit pravidelnou zkoušku sirén proto považuji za logické a správné. Děkuji, uvedl ministr vnitra Rakušan.

07:49 Velká Británie zavede další sankce zaměřené na Centrální banku Ruské federace.

7:38: Vatikán ohlásil, že je připraven zprostředkovat dialog mezi Ruskem a Ukrajinou k ukončení války, píše agentura Reuters.

7:28 Běloruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo fotografii místnosti připravené pro rusko-ukrajinská jednání. Delegace z Ukrajiny je na cestě do místa jednání.

07:17

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.