Přes milion domů a podniků v jižním americkém státu Louisiana zůstalo bez elektřiny, v oblasti řádí hurikán Ida. O výpadcích informuje portál poweroutage.us. Navíc hurikán otočil tok největší řeky v Severní Americe.

Podle informací portálu k 8:07 SEČ elektřinu nemá přes 1 010 000 domácností v Louisianě, v sousedním Mississippi je bez elektřiny přes 65 tisíc domácností. V Michiganu, Kalifornii a Indianě je bez proudu celkem přes padesát tisíc domácností.

Americký prezident Joe Biden kvůli hurikánu Ida v Louisianě vyhlásil živelní pohromu a nařídil, aby poškozeným byla poskytnuta federální pomoc.

„Dnes prezident Joseph R. Biden mladší vyhlásil velkou živelní pohromu ve státě Louisiana a nařídil poskytnutí federální pomoci jako doplnění operací na obnovu, které provádí vlast státu a místní úřady v oblastech, které byly zasaženy hurikánem Ida, který začal 26. srpna 2021 a pokračuje,“ uvádí se v prohlášení Bílého domu.

Federální pomoc bude zahrnovat programy podpory obyvatel na obnovu po pohromě, včetně poskytnutí grantů na dočasné bydlení a opravu domů.

Hurikán Ida, kterému byla udělena druhá kategorie z pěti možných, v neděli zasáhl pobřeží státu Louisiana a zuří nad jeho oblastí. Rychlost větru převyšuje 165 kilometrů za hodinu. Město New Orleans je podle místních úřadů zcela bez proudu. Zatím je informováno minimálně o jedné oběti.

Hurikán otočil řeku

Mimořádně neobvyklý jev hydrolog vysvětlil jak silným větrem, jehož rychlost místy dosahuje 240 kilometrů za hodinu, tak i bouřkovým přílivem v Mexickém zálivu, kam ústí největší řeka Severní Ameriky.

„Tok řeky se otočil téměř z 0,6 metru za sekundu na 0,15 metru za sekundu v opačném směru,“ uvedl Perian, který pracuje nedaleko New Orleans.

Vědec uvedl, že otočení řeky pozoroval před 16 lety během hurikánu Katrina, který zuřil ve stejných místech a zabil 1,8 tisíc lidí, tehdy byly škody vyčísleny na 125 miliard dolarů.

Zdroj: snews.com