Spojené státy stáhnou kolem jednoho tisíce vojáků ze Sýrie. Prohlásil to šéf Pentagonu Mark Esper pro televizní kanál CBS. (Foto: DLA)

Podle jeho slov se jedná o „vědomé stažení“ vojsk.

„Můžeme se ocitnout mezi dvěma postupujícími armádami,“ řekl Esper. Podle něj je to „hrozná situace“, ve které by americká armáda neměla být.

„Za posledních 24 hodin jsme se dozvěděli, že (Turecko) pravděpodobně hodlá rozšířit své útoky dále, než bylo plánováno, na jih a na západ,“ vysvětlil Esper.

V televizi CBS byl Esperovi rovněž položen dotaz, zda by americké jednotky mohly v případě útoku zahájit odvetou palbu, na kterou Esper odpověděl, že „mají právo na sebeobranu“.

„Toto právo využijeme, bude-li to nutné,“ řekl Esper.

Esper rovněž podotkl, že Syrské demokratické síly (SDF) chtějí jednat se syrskými úřady a ruskou armádou, aby byly schopné provést protiútoky na turecké jednotky na severu země.

„Za posledních 24 hodin jsme se také dozvěděli, že… SDF hledají nějakou dohodu se Syřany a Rusy, aby provedly protiútoky na Turecko na severu (Sýrie),“ řekl Esper pro CBS.

Šéf Pentagonu však neupřesnil, o jakou dohodu se jedná, a neposkytl podrobnosti.

Krátce před zahájením turecké operace v Sýrii velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlum Abdi nevyloučil možnost spolupráce s prezidentem SAR Bašárem Asadem.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 9. října oznámil zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Dělnické straně Kurdistánu, která je zakázaná v Turecku, a proti teroristické frontě Islámský stát (zakázaná v RF). Turecké letectvo zaútočilo tentýž den na město Ras al-Ayn v syrské provincii Haseke.

Náletům bylo vystaveno také syrské město Tell Abiad na hranici s Tureckem. Později bylo oznámeno zahájení pozemní části operace.

Turecký lídr jmenoval tři hlavní cíle operace: chránit jižní hranici před teroristy, chránit územní celistvost Sýrie a zajistit návrat Syřanů, které země „nemůže živit do nekonečna“.

Syrské orgány opakovaně odsoudily okupační politiku Turecka na severu Sýrie. Rusko uvedlo, že Ankara se musí vyhnout krokům, které by mohly bránit vyřešení syrského konfliktu.

Zdroj: snews.comcbsnews.com