Hypersonická protilodní raketa Zirkon dokazuje, že ruská superzbraň se každým dnem zlepšuje. K takovému závěru přišel autor amerického analytického časopisu National Interest Charlie Gao.

Podle  experta je Zirkon hrozivá zbraň, protože raketa nemůže být zachycena, a to hlavně kvůli její velké rychlosti.

Poznamenal, že je schopna zasáhnout jak mořské, tak pozemní cíle. Zároveň z pohledu zničení pozemních terčů způsobuje také „velkou obavu“ systém vzdušných raket Kinžal a hypersonický systém Anagrard.

Autor však uznal, že se může mýlit, protože přesné charakteristiky nejnovějších střel Zirkon a rozdílů mezi jejich verzemi nejsou známy.

V únoru oznámil ruský prezident Vladimir Putin ve sdělení Federálnímu shromáždění, že Zirkon bude mít rychlost devět Machů a dosah přes tisíc kilometrů.

Podle bývalého kontradmirála a kandidáta technických věd Vsěvoloda Hmyrova,  může být cíle dosaženo během pěti minut ve vzdálenosti 500 kilometrů od pobřeží.

Na Západě také ocenili nové rozpracování. Takže v článku německého novináře Gernota Krampera, který byl zveřejněn v časopisu Stern, bylo poznamenáno, že Zircon se ukázal být mnohem rychlejší, než se domnívali západní odborníci.

Zdroj:  nationalinterest.org