Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jede o víkendu na summit G7 do Japonska, kde by měl osobně promluvit ke světovým lídrům a samozřejmě na ně naléhat, aby poskytli více zbraní a další pomoci. Odcestuje tam po své návštěvě Saúdské Arábie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel do Saúdské Arábie před pátečním arabským summitem, kde měl promluvit k lídrům, kteří zůstali v otázce ruské invaze do jeho země převážně neutrální, včetně mnoha těch, kteří udržují vřelé vztahy s Moskvou.

Mezi účastníky summitu je i syrský prezident Bašár Asad, který byl 12 let poté, co byla Sýrie na začátku občanské války pozastavena, přijat zpět do arabského svazku. Ruské nálety na civilní oblasti přinesly oběma zemím zkázu, ale v Sýrii pomohly Asadovi udržet se u moci.

Zelenskyj se během pobytu v Džiddě setká se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem, poté jeho letadlo odletí na zasedání skupiny G7 v Hirošimě.

Ukrajinský vůdce chce zatlačit na bohaté arabské země Perského zálivu, aby se v souvislosti s ruskou invazí odlepily od země:

  • Bohaté země Perského zálivu poskytly Kyjevu pomoc, ale zároveň se snažily zaujmout k válce opatrnější postoj kvůli svým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina.
  • Zejména Saúdská Arábie se snažila zaujmout pozici prostředníka. V září loňského roku zprostředkovalo království Perského zálivu a jeho korunní princ Mohammed bin Salmán vzácnou výměnu vězňů mezi Kyjevem a Moskvou, která zahrnovala dva americké veterány, kteří odešli na Ukrajinu pomáhat v boji proti Rusku.

Arabské státy s významnými obchodními a energetickými vazbami na Moskvu skutečně nehodlají riskovat Putinův hněv, protože celá návštěva vypadá jako cvičení, při němž regionální lídři Zelenského prostě vyslechnou.

Zelenskyj po příjezdu do království na Twitteru napsal, že Saúdská Arábie „hraje významnou roli a jsme připraveni posunout naši spolupráci na novou úroveň“ a že arabským představitelům předloží otázky „politických vězňů na Krymu a dočasně okupovaných územích, návratu našich lidí, mírového vzorce, energetické spolupráce“.

Níže uvádíme výňatky z toho, co Zelenskyj na arabském summitu řekl:

„I když jsou zde na summitu lidé, kteří mají jiný názor na válku, na naši zemi, nazývají ji konfliktem, jsem si jist, že se všichni dokážeme sjednotit v záchraně lidí z klecí ruských věznic. Bohužel jsou na světě i zde mezi vámi tací, kteří před těmito klecemi a nezákonnými anexemi zavírají oči.“

„A já jsem tady proto, aby se na to všichni mohli podívat poctivě, bez ohledu na to, jak moc se Rusové snaží ovlivňovat. Stále musí existovat nezávislost. A chci poděkovat Saúdské Arábii, chci poděkovat většině z vás, že podporujete [nesrozumitelné] mezinárodní postoje a Chartu OSN.“

Zelenskyj s sebou na tuto cestu do saúdskoarabské Džiddy přivezl vůdce krymských Tatarů Mustafu Džemileva.

„Jsem si také jist, že všechny vaše národy pochopí hlavní výzvu, kterou chci zde v Džiddě zanechat, ušlechtilou výzvu vám všem, abyste pomohli chránit náš lid, včetně ukrajinské muslimské komunity,“ řekl. „Je tu se mnou Mustafa Džemilev, vůdce krymských Tatarů, jednoho z původních národů Ukrajiny, jehož domovem je Krym, centrum muslimské kultury na Ukrajině.“

Ukrajinci však budou mít pravděpodobně vstřícnější publikum na zasedání G7, kde se, jak zdůraznil Zelenského úřad, budou přijímat důležitá rozhodnutí.

Je pravděpodobné, že bude nadále prosazovat potřebu západních stíhaček, protože tato možnost se posouvá kupředu, o čemž svědčí Macronův obrat ohledně souhlasu s výcvikem ukrajinských pilotů oznámený tento týden.

Zdroj: time.com