Společnost Blackrock, největší světový správce aktiv, vysílá od září do Kyjeva týmy vedoucích pracovníků, aby se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho představiteli. V prosinci generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink v telefonickém rozhovoru dosáhl předběžné dohody se Zelenským o koordinaci velkých investic do obnovy válkou zničené země.

Čtení hovoru tehdy potvrdilo, že se oba „v nejbližší době zaměří na koordinaci úsilí všech potenciálních investorů a účastníků obnovy naší země a nasměrování investic do nejdůležitějších a nejvlivnějších odvětví ukrajinské ekonomiky“.

Nyní, po několika setkáních a za rostoucího zájmu o tuto iniciativu, se setkává s určitou kontroverzí a odporem ze strany některých skupin ukrajinské veřejnosti i mezinárodních komentátorů. V pátek se tak v Kyjevě uskutečnilo další setkání na vysoké úrovni, jehož se zúčastnil místopředseda představenstva společnosti Blackrock a člen globálního výkonného výboru této firmy pro správu aktiv Philipp Hildebrand.

Podrobnosti o fondu na obnovu se stále upřesňují, ale zároveň se na něj snáší stále více kritiky a zkoumání.

Agentura Bloomberg popsala poslední schůzku následovně:

Podle e-mailového prohlášení Zelenského kanceláře bude pro fond poskytovat služby společnost BlackRock Financial Market Advisory. Fond bude hledat soukromý a veřejný kapitál pro projekty na Ukrajině po skončení aktivních válečných akcí.

„Můžeme nabídnout zajímavé projekty pro investice do energetiky, zemědělství, logistiky, infrastruktury, IT a mnoha dalších odvětví,“ uvedl Zelenskij. „Chceme globální partnery, kteří nám mohou poskytnout velké investice, které přijdou.“

Jedna z mezinárodních internetových finančních publikací si všimla vybraných negativních reakcí znalců, včetně vyjádření na sociálních sítích, která zněla takto: „Daňoví poplatníci platí účty za válku, soukromé firmy získávají zisky“ a „Ukrajina [je] privatizována a rozprodávána společnostem jako Blackrock“.

A nedlouho předtím, než byl Tucker Carlson z Foxu vyhozen, se k tomuto útulnému vztahu vyjádřil takto…

Načasování těchto výroků Hillary Clintonové a jejích přátel je jistě zajímavé…

Světová banka se od prosince snaží vyčíslit náklady na poválečnou obnovu Ukrajiny a uvádí částku až 600 miliard eur. Již v říjnu ukrajinská vláda nabídla vlastní odhad ve výši téměř 750 miliard dolarů.

Zelenského úřad a média napojená na stát současně informují občany, že společnost BlackRock stojí pevně na jeho straně.

Zdroj: zerohedge.com