Bývalý americký prezident Donald Trump v sobotu obhajoval svou chválu ruského prezidenta Vladimira Putina a zároveň označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „statečného muže“ uprostřed ruské invaze do jeho země. (Foto: Flickr)

„Je to statečný muž, drží se,“ řekl Trump o Zelenském v projevu na výroční konferenci Konzervativní politické akce, i když odmítl ustoupit od pochvaly Putinovi, že je „chytrý“.

„Problém není v tom, že Putin je chytrý, což samozřejmě je,“ řekl Trump. „Problém je v tom, že naši vůdci jsou hloupí… a zatím mu dovolili, aby mu tato parodie a útok na lidstvo prošel.“

„Putin hraje (prezidentovi Joeovi) Bidenovi na buben a není to hezké na pohled,“ pokračoval.

Ačkoli Trump mírnil svou chválu kremelského vůdce ostrým odsouzením Putinova rozhodnutí „bezohledně zaútočit“ na Ukrajinu, nejsilnější kritiku si schoval pro Bidena a zvolené demokraty.

„Ruský útok na Ukrajinu je děsivý. Je to nehoráznost a zvěrstvo, které nemělo být nikdy připuštěno,“ řekl Trump na shromáždění konzervativců v Orlandu.

„Nepochybuji o tom, že prezident Putin učinil své rozhodnutí… až poté, co sledoval ubohé stažení z Afghánistánu.“

„Dal jsem Ukrajině oštěpy, o kterých teď všichni mluví, a miliony dolarů dalšího vojenského vybavení. Obamova administrativa jim dala deky,“ řekl Trump.

Trump prohlásil, že Rusko by nikdy nenapadlo Ukrajinu, kdyby byl prezidentem, a tvrdil – nepravdivě -, že volby v roce 2020 byly ukradeny.

„Za Bidena Rusko napadlo Ukrajinu. Já stojím jako jediný prezident 21. století, za jehož dohledu Rusko nenapadlo jinou zemi,“ řekl Trump a zároveň popsal globální vnímání Spojených států během jeho prezidentství jako „mocné, mazané a chytré“.

„Za naší administrativy Rusko respektovalo Ameriku,“ řekl davu.

Navzdory tomu, že Biden během svého působení v úřadu běžně přijímal nové sankce vůči Rusku, Trump prohlásil, že Bidenova administrativa nechala Putina vyváznout „bez jakýchkoli následků“, když na jeho plnohodnotnou invazi na Ukrajinu reagovala blokováním vývozu a novými sankcemi vůči ruským bankám a oligarchům.

„Putin říká: ‚Sankce na mě? No, vždyť mě sankcionují už 25 let,“ řekl Trump a Bidenovu reakci ze začátku týdne označil za „dost slabé prohlášení“.

Trump své sobotní vystoupení také využil ke krátkému znovuprojednání svého prvního impeachmentu v roce 2019, který přišel poté, co Trump využil bezpečnostní pomoc Ukrajině jako návnadu k nátlaku na představitele země – včetně Zelenského -, aby vyšetřovali jeho politické soupeře.

„Byl to skutečně podvod,“ řekl Trump o řízení o impeachmentu.

A důrazně naznačil, že se hodlá znovu ucházet o Bílý dům v roce 2024, když v Orlandu řekl, že voliči zemi ukáží, že „spící obr“ se probudil „počínaje 8. listopadem a pak ještě více v listopadu 2024.

„Udělali jsme to dvakrát a uděláme to znovu,“ řekl Trump.

Zdroj: https://edition.cnn.com