Ukrakjinský prezident Zelenskyj řekl publiku složenému z hollywoodských hvězd řekl, že „třetí světová válka nebude“ – s odkazem na rozmach Ukrajiny na bojišti. (Foto: Twitter)

„Válka na Ukrajině ještě neskončila, ale karta se obrací a už je jasné, kdo vyhraje,“ řekl Zelenskyj poté, co ho uvedl přítel a herec Sean Penn. „Čekají nás ještě bitvy a slzy.“

Připomněl televizním divákům, že udílení Zlatých glóbů poprvé začalo během druhé světové války, a přirovnal současnou ruskou invazi k „boji za právo nových generací dozvědět se o válce jen z filmů“.

Tehdy se Zelenskyj snažil ujistit Američany před tím, co se stalo oprávněnou zastřešující obavou – nekontrolovatelnou eskalací mezi USA a Ruskem:

„První světová válka si vyžádala miliony obětí. Druhá světová válka si jich vyžádala desítky milionů. Třetí světová válka nebude. Není to trilogie,“ řekl Zelenskyj a slíbil, že Ukrajina „zastaví ruskou agresi“ s pomocí svobodného světa.

„Válka na Ukrajině ještě neskončila, ale karta se obrací a už je jasné, kdo zvítězí… Zvládneme to společně s celým svobodným světem a doufám, že v den našeho vítězství budete všichni s námi,“ řekl Zelenskyj.

Co se týče úvodu Seana Penna, ten byl podle očekávání naplněn standardním moralizováním v hollywoodském stylu o příčinách „aktuálních věcí“ současnosti…

„Od odvahy mladých Íránců, kteří povstali na onen svět, až po stále neutuchající ženské hnutí v Afghánistánu, je nám bez okolků připomínáno, že svoboda snít není jen lidský luxus, ale spíše lidská potřeba, za kterou je třeba bojovat a obětovat se,“ řekl Penn během úvodu.

Co se týče Zelenského komentáře o „světové válce“, je dobré připomenout, že Kreml právě tento týden prohlásil, že nyní považuje USA a NATO za přímé účastníky války.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev tento týden popsal názor Moskvy slovy: „Události na Ukrajině nejsou střetem mezi Moskvou a Kyjevem. Je to vojenská konfrontace NATO, především USA a Velké Británie, s Ruskem. V obavách z přímého střetu tlačí instruktoři NATO ukrajinské muže na jistou smrt.“

Na závěr svého projevu při předávání Zlatých glóbů se Zelenskyj dočkal potlesku publika ve stoje.

Zdroj: thehill.com