Kodaň – Dánská vláda rozhodla, že žadatelů o azyl, kteří ho nezískají a zároveň je nebude možné deportovat, umístí na ostrov Lindholm, který byl dosud známý jako izolované přírodní laboratoř na zkoumání přenosných chorob zvířat.

Na stejný ostrov chce vláda umístit i každého azylanta, který se dopustí trestného činu. Plán, který už v pátek prošel v parlamentu hlasy vládních poslanců a také poslanců protiimigrantské Dánské lidové strany (DF), která vládu podporuje, mnozí kritici označují za nehumánní.

Přední politik DF Martin Henriksen si ho však pochvaluje.

„Je to signál světu, že Dánsko není pro migranty atraktivní,“ řekl v úterý pro agenturu AP.

Henriksen připustil, že tento plán může porušovat mezinárodní konvence týkající se azylového práva, jak však dodal, on osobně nemá „nic proti zpochybňování konvencí“.

Na ostrově Lindholm, který se nachází v Baltském moři přibližně 80 kilometrů na jih od dánské metropole Kodaň, probíhal od roku 1921 až do začátku tohoto roku výzkum přenosných chorob zvířat pod patronací státního veterinárního ústavu.

Podle plánu, který v pátek schválila dánská vláda, mají ostrov do konce roku 2019 dekontaminovat, neúspěšných žadatelů o azyl a azylantů se záznamem v trestním rejstříku by tam měli začít přemisťovat v roce 2021.

Zdroj:  telegraph.co.uk