Ukrajina tvrdí, že se připravuje na novou velkou ruskou ofenzívu, která bude zahrnovat velký příliv nových pozemních sil v době, kdy jsou ruské síly pod tlakem a údajně nemají dostatek lidí na udržení frontových linií, ale neuvedla časový plán očekávaného postupu. (Foto: Shutterstock)

V čerstvém prohlášení, které bylo ve středu široce rozšířeno, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko plánuje velkou „novou ofenzívu“, která bude zahrnovat plánované „nové mobilizační procesy“.

Naznačil, že nová mobilizace je nevyhnutelná vzhledem k nedávným ruským ztrátám na východním bojišti, k nimž patří ničivý úder na kasárna ve městě Makiivka, který měl za následek obrovský počet mrtvých ruských vojáků.

„Nepochybujeme o tom, že současní páni Ruska vrhnou vše, co jim zbylo, a všechny, které mohou sehnat, aby se pokusili zvrátit průběh války a alespoň oddálit svou porážku,“ řekl Zelenskij. „Musíme tento ruský scénář narušit. Na to se připravujeme. Teroristé musí prohrát.“

Kyjev začal tato varování před zásadní eskalací ze strany Moskvy vydávat krátce poté, co minulý měsíc Putin poprvé označil ukrajinskou speciální operaci za „válku“. Jak dále upřesňuje The Hill:

Někteří ukrajinští představitelé také minulý měsíc varovali před možnou novou ruskou ofenzívou v lednu nebo únoru, včetně generála Valerije Zálužného, vrchního velitele ukrajinské armády, který pro The Economist uvedl, že Rusko připravuje asi 200 000 vojáků a mohlo by znovu zaútočit na Kyjev.

Již dříve vydal novoroční poselství také ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, který v něm apeloval na ruský lid a varoval, že se Putin chystá vyhlásit stanné právo a uzavřít hranice pro muže v rámci příprav na novou vlnu mobilizace.

Reznikov ve videoposelství vyzval Rusy, aby se těmto snahám postavili na odpor a zasadili se o mír…

V Rusku se zdá, že veřejné mínění je stále více rozděleno v názoru na to, jak armáda a kremelské vedení provádí válku, zejména po útoku na kasárna v Makijevce, při němž zahynuly až stovky ruských branců.

Jestřábi v Rusku mezitím nadále prosazují svalnatější eskalaci, aby bylo dosaženo vojenských cílů stanovených od začátku invaze. Jiní vyzývají obě strany, aby o tomto víkendu zavedly vánoční příměří na počest pravoslavných Vánoc (7. ledna podle juliánského kalendáře).

* * *

Blíží se ofenzíva ze severu? Je to to, o čem byl Putin nedávno v Bělorusku jednat?

Zdroj: thehill.com