Po devítihodinovém průzkumném letu nad Donbasem se dron RQ-4B-30 Global Hawk amerického letectva vydal k hranicím Krymu.

3. července v 6:51 českého času dron RQ-4B-30 Global Hawk Letectva USA vyletěl z letecké základny Sigonella na italské Sicílii a vydal se směrem k Ukrajině.

Podle údajů PlaneRadar na Twitteru byl dron v 9:00 ve vzdušném prostoru Ukrajiny. O 37 později už byl nad bojovou frontou nad Donbasem. Let nad východní částí Ukrajiny byl ukončen po devíti hodinách v 18:37. Následně americký dron začal zkoumat černomořské pobřeží Ruska.

V 22:54 se dron vydal zpět na svoji leteckou základnu. Cena strategického dronu RQ-4B Global Hawk činí asi 140 milionů dolarů, cena hodiny jeho letu se odhaduje asi na 31 tisíc dolarů.

Je třeba poznamenat, že to není první průzkumný let u břehů Krymu. 8. března dron letící ze stejné letecké základny několik hodin létal nad Krymem. Dříve vyšlo najevo, že Ukrajina přemisťuje průzkumné letouny k hranicím s poloostrovem. A americká letadla se rozsypávají přímo v nebi nad Ruskem, protože jsou stará.

Mezitím Ministerstvo obrany okamžitě reagovalo na dvě desítky průzkumných letadel, která se objevila u hranic RF.