Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je na cestě do Washingtonu, kde se ve středu setká s americkým prezidentem Joem Bidenem. (Foto: Shutterstock)

Je to jeho první zahraniční cesta od únorové invaze Ruska. Podrobnosti o tom, jak a kdy cestoval, nebudou pravděpodobně zveřejněny vzhledem k bezpečnostním rizikům.

Bílý dům potvrdil, že dodá Ukrajině baterii raket Patriot, čímž se výrazně zvýší schopnost protivzdušné obrany země.

„Jsem na cestě do USA, abych posílil odolnost a obranyschopnost Ukrajiny,“ napsal Zelenskyj na Twitteru.

Uvedl také, že vystoupí s projevem v Kongresu a uskuteční řadu jednání.

Návštěva byla nepřekvapivě držena v tajnosti, oficiální potvrzení přišlo jen několik hodin před jejím začátkem.

Spojené státy jsou nejdůležitějším spojencem Ukrajiny ve válce a věnovaly jí humanitární, finanční a bezpečnostní pomoc ve výši 50 miliard dolarů – mnohem více než kterákoli jiná země.

Pan Zelenskij od začátku války pravidelně telefonoval se západními představiteli. Jeho přijetím v Bílém domě však prezident Biden dá najevo, že Washington je odhodlán zemi podporovat „tak dlouho, jak bude třeba“, jak bylo opakovaně řečeno.

Rusko uvedlo, že návštěva povede k „vyostření konfliktu“.

„Pro Ukrajinu to nevěstí nic dobrého,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Bílý dům na svém brífinku před Zelenského návštěvou potvrdil nový balíček bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu ve výši téměř 2 miliard dolarů (1,6 miliardy Kč).

Ten zahrnuje novou baterii raket Patriot – sofistikovaný systém protivzdušné obrany, který pomůže Ukrajině chránit její města před raketami a drony, které Rusko vypálilo na kritická zařízení.

Zdroj: bbc.com