Zástupce Adam Kinzinger v pondělí prohlásil, že Severoatlantická aliance (NATO) by mohla zlikvidovat Rusko za pouhé tři dny. (Foto: Twitter / Adam Kinzinger)

Ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě nesouhlasí s NATO – koalicí západních vlád zahrnující velkou část Evropy a Spojené státy – a v měsících předcházejících válce na Ukrajině vyjádřil obavy z rozšiřování sféry vlivu Západu. Konkrétně se ruský vůdce postavil proti možnosti vstupu Ukrajiny do této organizace.

Odborníci vyjádřili obavy, že rusko-ukrajinská válka by mohla během téměř 10 měsíců od chvíle, kdy Putin zahájil „speciální vojenskou operaci“ na východoevropské zemi, přerůst v rozsáhlejší konflikt s NATO. Pokud by Putin zaútočil na některý členský stát NATO, může se tento stát odvolat na článek 5 Charty NATO, který stanoví, že „útok proti jednomu spojenci je považován za útok proti všem spojencům“, což v podstatě znamená, že by mohla být zahájena vojenská reakce všech členů.

Kinzinger, republikán z Illinois, se vyjádřil k tomu, jak by podle něj vypadal konflikt mezi NATO a Ruskem, a reagoval na tweet, v němž se ptal, proč NATO dosud neporazilo Rusko.

„Doufám, že je to vtip. NATO vs. Rusko by bylo jako skutečná třídenní operace,“ napsal zákonodárce GOP.

Zdroj: newsweek.com