Ukrajina se připravuje na další ruské útoky na svou energetickou infrastrukturu a obvinila Moskvu, že před Vánocemi záměrně způsobuje obyvatelstvu další utrpení. (Foto: Twitter)

„Opravy pokračují, ale situace zůstává opravdu obtížná,“ řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal na brífinku před dalšími ministry vlády.

„Ruští teroristé udělají vše pro to, aby Ukrajince nechali na Nový rok bez elektřiny,“ tvrdil.

„Je pro ně důležité, aby Vánoce a Nový rok proběhly na Ukrajině ve tmě,“ a poté varoval:

„Proto bychom se měli připravit na nové útoky.“

Kyjevský gubernátor Oleksij Kuleba označil energetickou krizi za nejhorší od začátku války, kdy je již druhý den po sobě bez elektřiny přibližně 80 % celého regionu hlavního města poté, co v pondělí zasáhly elektrárny údery dronů.

„Situace s dodávkami elektřiny zůstává kritická,“ uvedl Kuleba v písemném prohlášení. „Chci zdůraznit, že s každým ostřelováním ze strany nepřítele se složitost a délka oprav zvyšuje.“

Mezitím ukrajinští představitelé obvinili Rusko ze snahy „ukrást“ Vánoce, a to v den, kdy drony nadále zasahovaly národní rozvodnou síť:

Kyjevští představitelé v pondělí rozsvítili vánoční strom v centru města a odmítli, aby Rusko „ukradlo“ sváteční období ukrajinským dětem.

Den, který začal rojem útoků na kritickou infrastrukturu v ukrajinském hlavním městě, skončil odhalením 12 metrů vysokého umělého stromu ozdobeného bílými holubicemi míru.

Několik desítek obyvatel se odvážilo v teplotách pod nulou obdivovat strom umístěný vedle katedrály svaté Sofie a jejích symbolických zlatých kopulí – a pořizovat si selfie.

Národní energetický operátor Ukrenergo uvedl, že rychle pracuje na obnovení služeb, ale zpočátku to umožní dodávku elektřiny pro méně než polovinu obyvatel.

„Dodávky do kritické infrastruktury jsou prioritou. Očekáváme, že dnes budeme moci zapnout zařízení, která umožní zvýšit bezpečnost dodávek, snížit deficit kapacity a připojit více spotřebitelů,“ uvedl v úterý. Objevily se zprávy, že v mnoha čtvrtích došlo k obnovení dodávek elektřiny později během dne a v nočních hodinách, a to v rámci průběžných nouzových výpadků.

Zdroj: aljazeera.com