Rusko tvrdí, že podporuje snahy o získání forenzních důkazů z podvodního místa výbuchů sabotáže plynovodu Nord Stream, které mohou poskytnout vodítko k určení pachatele. (Foto: DNM)

Objevily se snímky nového záhadného předmětu a Moskva tvrdí, že je životně důležité, aby byl pečlivě prozkoumán.

Kreml v pátečním brífinku označil vyzvednutí a prozkoumání předmětu za „kriticky důležité“, neboť byl objeven ležící vedle jednoho z poškozených potrubí Severního proudu.

Prostřednictvím dánského ministerstva obrany: Záhadný předmět může obsahovat stopy související se sabotážním útokem.

Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov během každodenního brífinku: „Je kriticky důležité zjistit, o jaký předmět se jedná, zda souvisí s tímto teroristickým činem – zřejmě ano – a pokračovat ve vyšetřování. A toto vyšetřování musí být transparentní.“

Dánská energetická agentura vyzvala ruský Gazprom (vlastník Nord Stream 2 AG), aby pomohl při záchraně záhadného předmětu. Ve skutečnosti to byl Putin, kdo se jako první veřejně zmínil o objektu a probíhajícím vyšetřovacím úsilí s cílem zjistit, o co se jedná, podle agentury AFP:

Ruský prezident Vladimir Putin, který objev předmětu odhalil na začátku tohoto měsíce, uvedl, že odborníci se domnívají, že by předmět mohl být signální anténou k aktivaci výbušniny v této části plynovodu.

…Dánská energetická agentura zveřejnila ve čtvrtek pozdě večer fotografii válcovitého objektu, který stojí poblíž plynovodu Nord Stream 2 na dně moře.

Agentura uvedla, že je „možné“, že objekt je námořní kouřová bóje, 40 centimetrů vysoká a 10 centimetrů široká, a že „nepředstavuje bezprostřední bezpečnostní riziko“.

Peskov mezitím k probíhajícímu německému, švédskému a dánskému vyšetřování uvedl, že je „jistě pozitivní zprávou“, že Kodaň vyzvala společnost Nord Stream 2 AG, aby se aktivně zapojila do vyšetřování.

Od tajných bombových útoků z 26. září, které trvale vyřadily z provozu plynovody z Ruska do Německa vedoucí pod Baltským mořem, se převládající narativ dramaticky změnil. Zpočátku západní představitelé a média ukazovali prstem na Moskvu, ale pak v únoru vydal legendární novinář Seymour Hersh investigativní zprávu, v níž podrobně popsal, že šlo o tajnou operaci CIA a amerického námořnictva.

Po Hershově zprávě obvinění, že Rusko bombardovalo svůj vlastní ropovod, do značné míry utichla (i vzhledem k tomu, že by to zjevně bylo v rozporu s vlastními zájmy Ruska), a místo toho se v mainstreamových médiích objevila nová teorie – že to udělala malá skupina zběhlých ukrajinských agentů. Kreml ji však rozmetal jako směšnou a poukázal na to, že pouze stát a armáda by měly prostředky na provedení tak náročné a složité operace. Hersh následně na základě svých zdrojů tvrdil, že sama CIA podstrčila narativ o „ukrajinských partyzánech“ spřáteleným médiím, aby zaštítila Bílý dům.

Zdroj: cbsnews.com