Vědci z National Oceanic and Atmospheric Administration a University of Louisiana ve Spojených státech předpověděli, že se v Mexickém zálivu objeví jedna z největších zón bez kyslíku v historii.

Vznikne z přemnožení drobných řas a povede ke smrti ryb a jiných mořských tvorů, uvedl časopis Science Alert.

Příčinou mrtvé zóny je odtok vody obsahující vysokou koncentraci hnojiv ze zemědělské půdy. Přebytek živin, přelévajících se do potoků a řek, se přenáší do zálivu, kde vyvolává prudký růst řas.

Poté zemřou, klesnou na dno a začnou se rozkládat, a absorbují kyslík z mořské vody. V důsledku se ryby budou dusit nebo opustí záliv a ponechají rybáře bez úlovku a živobytí.

Oblast bez kyslíku může dosáhnout velikosti New Jersey a pokrýt 20-22,5 tisíc kilometrů čtverečních. To je mnohem vyšší než průměr za pět let, což je 15,5 tisíc kilometrů čtverečních.

Mrtvé zóny nebo zóny kyslíku se vyskytují v hloubce 200-800 metrů a obvykle vyplývají z ohřevu vody a zvýšení koncentrace organické hmoty.

V tomto případě počítačové modely předpovídají pokračující pokles hladiny kyslíku ve světových oceánech během současného století a nárůst počtu mrtvých zón.

Zdroj: pz.czsciencealert.com