Novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, řekl v Národním tiskovém klubu ve Washingtonu, že Joe Biden učinil rozhodnutí vyhodit do povětří ruské plynovody Nord Stream, protože viděl, že být válečným prezidentem mu dává větší šanci na znovuzvolení. (Foto: Flickr)

Minulý měsíc Hersh zveřejnil zprávu, v níž tvrdí, že plynovody zničily USA v rámci tajné operace.

Podle Hershových zdrojů byly výbušniny nastraženy v červnu 2022 potápěči amerického námořnictva pod záminkou cvičení NATO BALTOPS 22 a o tři měsíce později byly odpáleny pomocí dálkového signálu vyslaného sonarovou bójí.

Jeden ze zdrojů Hershovi řekl, že osnovatelé věděli, že tato tajná operace je „válečným aktem“, přičemž někteří pracovníci CIA a ministerstva zahraničí je varovali: „Nedělejte to. Je to hloupost a bude to politická noční můra, pokud se to provalí.“

Minulý týden deník New York Times uvedl, že sabotáž plynovodů provedla „proukrajinská skupina“, která do mise zapojila tým čítající pouhých šest lidí, což je v rozporu s dřívějšími předpoklady, že na provedení operace by měl prostředky pouze stát.

Podle Hershe s odkazem na Bidena „to udělal on. Udělal to, říkám vám, udělal to.“ A dodal: „Bidenova hra je vyčkávat a nikdy neříkat ano.“

Novinář tvrdil, že Biden chtěl konflikt eskalovat, aby se postavil do role válečného prezidenta.

Myslím si, že Biden viděl v bití Ruska také vstupenku. Klasickým příkladem je Jack Kennedy – prezidentům se ve válkách vždycky politicky dařilo,“ řekl.

Hersh tvrdil, že Biden se v lednu 2022 rozhodl „zjistit, zda můžeme najít způsob, jak vyhodit do vzduchu… ty ropovody, a vrátit (Rusy) zpět do temného věku“.

Nositel Pulitzerovy ceny dále pranýřoval starší média za to, že se vůbec nezabývala jeho zprávou, že za útok, který zničil tři ze čtyř ropovodů, jsou zodpovědné Spojené státy.

Čína mezitím reagovala skepticky na vysvětlení, že za výbuchy je zodpovědná proukrajinská skupina.

Mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin na tiskovém brífinku vyzval k „objektivnímu, nestrannému a profesionálnímu vyšetřování“ bombového útoku.

„Zaznamenali jsme, že některá západní média záhadně mlčí poté, co Hersh oznámil, že za výbuchem na Nord Streamu stojí USA. Nyní se však tato média neobvykle současně ozývají. Jak by si USA vysvětlily takovou abnormalitu? Je za tím něco skrytého?“ Zeptal se Wang.

Nové zprávy také odhalují, že v době výbuchů 26. září se v oblasti, kde došlo k útoku, nacházela německá špionážní loď.

Podle zprávy německého časopisu Der Spiegel CIA varovala Berlín před možným útokem na plynovody v Baltském moři několik týdnů předtím, než k němu došlo.

Jak jsme zdůraznili včera, ruský prezident Vladimir Putin označil tvrzení, že útok na plynovod Nord Stream byl dílem proukrajinských aktivistů, za „nesmysl“ a tvrdil, že výbuchy musela provést státní moc.

Zdroj: summit.news