Investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil ve středu na serveru Substack článek, v němž uvádí, že CIA dostala pokyn vymyslet krycí příběh o bombových útocích na Nord Stream, který byl podstrčen deníku The New York Times a německému listu Die Zeit. (Foto: Flickr)

Krycí příběh byl vytvořen s cílem přesunout vinu z USA po Hershově bombastické zprávě zveřejněné 8. února, podle níž prezident Biden nařídil útok na plynovody Nord Stream, které spojují Rusko s Německem. „Byl to naprostý výmysl amerických zpravodajských služeb, který byl předán Němcům a jehož cílem bylo zdiskreditovat váš příběh,“ řekl Hershovi zdroj z americké zpravodajské komunity.

Hersh uvedl, že CIA dostala příkaz vymyslet krycí historku poté, co se prezident Biden 3. března ve Washingtonu setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem. Scholzova návštěva byla velmi krátká a nezahrnovala rutinní společný tiskový brífink, který obvykle následuje po setkání prezidenta s jiným světovým lídrem. Hersh se nechal slyšet, že Biden a Scholz diskutovali o jeho zprávě, která podrobně popisuje, jak USA vyřadily Nord Stream.

Hersh píše: „Někdo, kdo má přístup k diplomatickým informacím, mi řekl, že se o odhalení plynovodu diskutovalo a že v důsledku toho byly určité složky Ústřední zpravodajské služby požádány, aby ve spolupráci s německou rozvědkou připravily krycí příběh, který by americkému a německému tisku poskytl alternativní verzi zničení Nord Streamu 2.“

Výsledek práce CIA byl zveřejněn 7. března v denících The New York Times a Die Zeit. Zpráva New York Times byla velmi vágní a uváděla, že američtí představitelé nyní tvrdí, že bombové útoky na Nord Stream mohla provést „proukrajinská skupina“.

Zpráva Die Zeit tvrdila, že němečtí vyšetřovatelé se domnívají, že výbuch provedlo šest lidí pomocí jachty pronajaté v Polsku, která patřila dvěma Ukrajincům. V následujících dnech zveřejnila podobný článek posilující tuto krycí verzi i další západní média.

Hersh uvedl, že informace, které The New York Times obdržel, „pocházely od skupiny expertů CIA na klamání a propagandu, jejichž úkolem bylo nakrmit noviny krycím příběhem – a ochránit prezidenta, který učinil nerozumné rozhodnutí a nyní o něm lže“.

Krycí historka nabízí radikálně odlišný příběh, než tvrdí Hershova zpráva z 8. února. S využitím anonymních zdrojů Hersh uvedl, že potrubí Nord Stream bylo zničeno výbušninami nastraženými potápěči amerického námořnictva v červnu 2022 pod záminkou cvičení NATO v Baltském moři. Operace byla provedena v koordinaci s Norskem a norské špionážní letadlo výbušniny odpálilo shozením sonarové bóje 26. září 2022.

Naposledy Scholz navštívil Washington 7. února 2022. Toho dne Biden na tiskové konferenci přislíbil, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, „ukončí“ plynovod Nord Stream 2. Podle Hershe bylo spiknutí s cílem zničit plynovody v té době již v plném proudu a spiklenci brali Bidenův výrok jako zjevnou hrozbu.

O Scholzově možné spoluúčasti na této operaci Hersh ve svém novém článku uvedl: „Na tomto místě je třeba poznamenat, že kancléř Scholz, ať už byl na zničení ropovodu upozorněn předem, či nikoli – což je stále otevřená otázka – se od loňského podzimu zjevně podílel na podpoře krytí operace Bidenovy administrativy v Baltském moři.“

Zdroj: antiwar.com