Šokující snímky a videa na sociálních sítích ukazují, jak se americká stíhačka stealth zřítila na severním konci přistávací dráhy na letecké základně Hill Air Force Base (AFB) v severním Utahu. (Foto: Twitter)

Příslušníci 388. stíhacího křídla potvrdili, že letoun F-35 A Lightning II havaroval ve středu v 18:15 místního času při rutinní výcvikové misi. Velitel 388. stíhacího křídla plukovník Craig R. Andrle uvedl, že pilot se bezpečně katapultoval.

„V první řadě jsme vděční, že je v pořádku [a] že se dostal z letadla ven. „Jsme vděční, že nikdo na zemi nebyl zraněn, a odtud začneme zjišťovat, co se stalo,“ řekl Andrle.

Na Twitteru společnosti Utah Fire Info se uvádí, že v okolí místa havárie vypukl požár o rozloze 10 akrů, zatímco posádky Haz-Matu požár likvidovaly.

Nedaleko bydlící Scott Phillips řekl CNN, že viděl, jak se stíhačka stealth zřítila z oblohy:

„Byl jsem doma …., sekal jsem trávník a sledoval, jak F-35 přistává, jako v podstatě každou noc. Rádi se díváme, jak odlétají a vracejí se domů.

„Přistávají většinou směrem na jih, jako dnes. Při přiblížení se zdálo, že jeden z nich ztratil výkon a klesl příliš nízko pod stromy. Pak už jsem jen viděl oheň.“

Okamžik havárie zřejmě zachytilo několik bezpečnostních kamer z nedaleké obytné komunity.

Někdo pořídil záběry F-35, který ležel na zemi rozřezaný na kusy.

Příčina havárie zatím nebyla oficiálně oznámena, ačkoli se nám ozvala jedna osoba, která byla svědkem nehody. Možná je viníkem porucha motoru. Alespoň že katapultovací sedadlo fungovalo.

Zdroj: cnn.com