Jihokorejské stíhačky F-35A, které se vyhýbají radarům, byly během 18 měsíců končících v červnu 234krát vyhodnoceny jako operačně nepřipravené kvůli poruchám, uvedl v úterý zákonodárce. (Foto: Flickr)

S odvoláním na údaje letectva uvedl poslanec Shin Won-sik z vládnoucí Strany lidové moci, že během tohoto období byly stíhačky ve 172 případech uzemněny, zatímco v 62 případech mohly letět, ale nebyly schopny plnit určité mise.

Shin tyto údaje zveřejnil a zdůraznil, že jihokorejská armáda by měla vyvinout usilovné úsilí nejen o zavedení těchto špičkových zbraňových systémů, ale také o jejich údržbu.

Uzemněné stíhačky páté generace mohly loni plnit mise v průměru jen 12 dní a v první polovině letošního roku 11 dní.

Pro srovnání, stíhačky starší generace F-4E a F-5 byly za 18 měsíců uzemněny 26krát, respektive 28krát.

Letectvo uvedlo, že s udržováním pohotovosti nebyly žádné problémy, protože letouny F-35A splnily cílovou míru provozu na 75 procent.

Přiznalo problémy při získávání dílů pro závady zjištěné u nově zavedeného modelu a dodalo, že bude pracovat na jejich rychlém získání od výrobce.

Jižní Korea v lednu dokončila nasazení 40 letounů F-35A v rámci prvního projektu země na pořízení stealth stíhačky vyráběné americkým obranným gigantem Lockheed Martin.

Zdroj: yna.co.kr