Češi za mobilní data měsíčně utratí o dost více, než je tomu například v Polsku nebo Itálii. Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) si však myslí, že si za to můžou sami Češi. Informoval o tom dnes portál novinky.cz. (Foto: MoITCZ)

Ministryně průmyslu Nováková okomentovala dlouhodobý problém předražených mobilních služeb v  České republice.

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat:,Máme drahá data, máme drahá data´, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu," řekla ministryně v pořadu ČT.

„A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější," zdůraznila Nováková.

Již před dvěma lety český premiér Andrej Babiš sliboval zlepšení cen mobilních služeb. „ÚOHS a ČTÚ musí vytvořit takové konkurenční prostředí, aby to vedlo ke snížení cen, včetně ceny mobilních dat, a ke zlepšování postavení zákazníků," uvedl tehdy Babiš.

Portál uvádí například, jak to chodí v Itálii. Tam loni italský operátor Iliad nabízel tarif s neomezeným voláním, SMS zprávami a 30 GB objemem dat za pouhých šest eur. Tedy v přepočtu za necelých 160 Kč. V Česku přitom ceny začínají na částce 499 Kč, a to lidé dostanou pouze 0,5 GB.