Mnozí z nás mají potíže se spánkem, ať už mají potíže s usínáním, nedostatkem spánku nebo s probouzením uprostřed noci. Čím déle trpíte jedním nebo více těmito symptomy, tím více to u vás začne definovat nový „normál“ a zapomenete, jak zdravý spánkový rytmus opravdu vypadá. Přinejmenším jsem to zažil já. I když nemám potíže dost rychle usnout, často se uprostřed noci vzbudím ve stejnou hodinu a pak už se mi znovu usnout nedaří. K mému překvapení pro to, proč se to děje, existuje velice logické vysvětlení a i to, jak tento problém překonat. Řešení leží v tradiční čínské medicíně (TCM) a má to co dělat s vašimi „tělesnými hodinami“.

Co jsou „tělesné hodiny“ TCM?

Podle dávných znalostí TCM funguje naše tělo podle „hodin“, jejichž činnost se odráží v tocích našimi energetickými meridiány. Ty meridiány jsou v podstatě energetické dálnice, které v těle uchovávají a přenáší Čchi, krev a tekutiny. O Čchi věří, že to je všude na Zemi; a když jste zdraví, tak vámi Čchi volně proudí, zatímco když zdraví nejste, tak máte buď blokádu Čchi, nebo je ve vaší „Čchi nádrži“ nízká hladina.

Čchi se orgánovým systémem přemisťuje ve dvouhodinových intervalech. Během dvouhodinových období ty orgány dosáhnout svého vrcholu, zatímco orgán na protilehlé straně těch hodin (tj. nastavený na vrchol o 12 hodin později) je naopak na své nejnižší funkci, o čemž se často mluví jako o jeho „odlivu“. Např. během období mezi 1 h ráno 3 h ráno dosahují svého vrcholu játra při čištění krve, zatímco tenké střevo na protilehlé straně hodin je na svém nejnižším bodě. Tenké střevo má na starosti absorpci mnoha živit, což vysvětluje ty nežádoucí účinky, které zažíváme, když trávíme pochoutku z pozdní noci. Když jíme pozdě v noci, naše tenké střevo pracuje na své nejnižší úrovni a s absorpcí živin ze své potravy máme problémy, což naším játrům ještě komplikuje detoxikaci našeho těla.

Každý orgán je rovněž při svém vrcholu spojen s určitým živlem představujícím Jin (přijímání energie) a Jang (vydávání energie) daného živlu (Země, Kov, Voda, Dřevo a Oheň).

Ty živly lze rovněž použít ke kategorizaci emocí:

 • Země: empatie, sympatie, vyvážené vydávání a přijímání
 • Kov: zármutek a ztráta
 • Voda: strach a úzkost
 • Dřevo: vztek, frustrace a roztrpčenost
 • Oheň: láska, nenávist a štěstí

Jak tělesné hodiny fungují

 • 11 dopoledne – 1 odpoledne – Srdce: Výborný čas něco zakousnout nebo si dát obídek, aby se vám moc nerozbušilo srdce. Je-li v nerovnováze, můžete cítit smutek.
 • 1 – 3 odpoledne – Tenké střevo: V této době tělo tráví potravu. Je-li v nerovnováze, můžete mít zažívací potíže, bolení či nadýmání.
 • 3 – 5 odpoledne – Močový měchýř: Slaná jídla, miso a zeleninový vývar tento orgán posilují. Je-li v nerovnováze, můžete cítit ostýchavost nebo zažívat pocit pálení.
 • 5 – 7 odpoledne – Ledviny: To je optimální časový rámec dát si večeři. Jsou-li v nerovnováze, můžete cítit strach nebo vyčerpání.
 • 7 – 9 večer – Osrdečník/Sexuální cirkulace: Představuje nejlepší čas pro společenský styk nebo k začínání či provozování sexu.
 • 9 – 11 večer – Štítná žláza/Nadledvinky/Tři ohřívače: Nejlepší čas k útlumu před odchodem do postele, jelikož se opravují krevní cévy. Je-li v nerovnováze, můžete zažívat bolest hlavy.
 • 11 večer – 1 ráno – Žlučník: V této době je ideální jít do postele. Je-li v nerovnováze, můžete mít žlučové kameny, nízké sebevědomí nebo roztrpčenost.
 • 1 – 3 ráno – Játra: Měli byste hluboce spát a snít. Je-li v nerovnováze, můžete cítit hněv a frustraci, které bude třeba vyřešit, aby se vám spánek vrátil do normálu.
 • 3 – 5 ráno – Plíce: Je-li v nerovnováze, můžete kašlat, což naznačuje, že můžete mít nadměrné hleny a špatnou dietu.
 • 5 – 7 ráno – Tlusté střevo: Ideální čas vstát a rozpohybovat si střeva. Je-li v nerovnováze, můžete zažívat zácpu a je třeba pít více vody.
 • 7 – 9 ráno – Žaludek: Nejlepší čas dát si snídani. Je-li v nerovnováze, můžete zažívat překyselení žaludku nebo potřebujete konzumovat více teplých jídel.
 • 9 – 11 dopoledne – Slezina: Také vynikající čas dát si snídani nebo jídla jako sladké brambory, datle a skořici. Je-li v nerovnováze, můžete zažívat znepokojení.

Jaký mají tělesné hodiny vztah k našim rozvrhům spánku

Říká se, že během spánku se nasává Čchi, aby nám dobilo tělo. Události, které probíhají v našich životech, mají často dopad na náš spánek a schopnost orgánů optimálně fungovat. Použitím tělesných hodin můžeme analyzovat, proč v určitý čas dochází k rozvratu našeho spánku a určit, jak svůj spánkový rozvrh regulovat.

Probouzíte-li se mezi:

 • 11 večer až 1 ráno – Váš žlučník, který je spojován s citovým zklamáním, zahořklostí a roztrpčením, je aktivní. To ukazuje, že potřebujete více brát sebe takové, jací jste, a více odpouštět ostatním.
 • 1 ráno až 3 ráno – Vaše játra, která jsou spojována s pocity hněvu, s nevraživostí a s větší energií jang, jsou na vrcholu. Můžete své energie vyvážit přijmutím odpovědnosti za rozdmýchávání vašeho vzteku a pít studenou vodu.
 • 3 ráno až 5 ráno – Vaše plíce, které jsou spojené se smutkem a žalem jsou na vrcholu. Probouzení v této době znamená, že potřebujete nechat tyto pocity odeznít a spojit se se svým vyšším já. Rovněž to může být projevem toho, že zažíváte duchovní probuzení a že objevujete své vyšší poslání.
 • 5 ráno až 7 ráno – Energie Čchi se přesunula do vašeho tlustého střeva, což je spojeno s emoční blokádou, vinou a pocitem „uvíznutí“. Pití vody, protažení, použití odpočívárny a řešení těchto emocí může pomoci s regulací vašeho spánkového cyklu pomoci.

Zdroj: ce.com