Již řadu dní v Haiti neutichají protivládní demonstrace. Obyvatelé karibského státu jsou nespokojeni s bující korupcí a tíživou hospodářskou situací. Demonstranti požadují rezignaci prezidenta země, za kterým stojí Spojené státy. (Foto: Youtube)

Nespokojení obyvatelé již několik dní okupují ulice největších měst Haiti včetně hlavního města země Port-au-Prince. Demonstranti pálí pneumatiky, vozidla a dochází ke střetům s policií. Jejich požadavkem je rezignace prezidenta Jovenala Moisiho, kterého obviňují z korupce.

Washington na rozdíl od situace ve Venezuele, kde podpořil provládní demonstrace, dal jasně najevo, že stojí za současným prezidentem Haiti, který od roku 2017 čelí tzv. aféře PetroCaribe. Současní funkcionáři a bývalí ministři se měli údajně dopustit krádeže až dvou miliard dolarů z rozvojového programu Venezuely, v rámci kterého dopravovala do Haiti zlevněnou ropu.

Minulý týden Moise odmítl rezignovat a prohlásil, že nenechá zemi v rukou ozbrojených gangů a překupníků drog. Stalo se tak poté, co se ministr zahraničí Haiti Bocchit Edmond v pátek 15. února setkal s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johnem Boltonem. Bolton vyjádřil současné vládě plnou podporu.

„Setkal jsem se s haitským ministrem zahraničí Bocchitem Edmondem a vyjádřil jsem mu trvající podporu a přátelství Spojených států s Haiti," napsal Bolton na svůj  Twitter. „Vyzýváme všechny politické aktéry na Haiti, aby respektovali a bránili svou demokracii, započali dialog a ukončili politické násilí," dodal.

Ve stejný den skupina demonstrujících spálila americkou vlajku v Port-au-Prince a vyzvalo Rusko, aby zemi pomohlo.

„Pryč s Američany, ať žije Putin!" křičelo kolem 200 demonstrantů. Někteří z nich, jak uvádí agentura  La Croix, drželi vytištěné portréty ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jeden z účastníků manifestace, který se označil za Bronsona, prohlásil: „Žádáme Rusko, Venezuelu a Čínu, aby se podívaly na tu bídu, ve které zde žijeme." Mnozí demonstranti jsou nespokojeni s rozhodnutím prezidenta Moise podpořit americký postoj k Venezuele.

Haiti je nejchudší zemí na americkém kontinentě. Podle Světové banky přes 60 % obyvatelstva žije za méně než dva dolary denně. Zemi v roce 2010 zdevastovalo silné zemětřesení, které zabilo přes dvě stě tisíc lidí. V roce 2016 ji pak zasáhl hurikán Michael, který unesl život kolem třem tisícům lidí a vážně poškodil infrastrukturu. Mnozí lidé se ocitli bez domova.