Společnost potřebuje celonárodní diskusi o tom, kam až jsou influenceři sociálních médií schopni zajít, aby v honbě za dalšími zhlédnutími a sponzorskými smlouvami vytvářeli pobuřující a nebezpečný obsah. (Foto: Youtube)

Příběh olympijského snowboardisty, který se stal influencerem na YouTube, Trevora Jacoba je ukázkovým příkladem směšnosti na sociálních sítích.

Federálním prokurátorům se přiznal, že úmyslně narazil se svým malým letadlem do hory v jižní Kalifornii, aby zvýšil sledovanost kvůli sponzorské smlouvě.

Jacob se přiznal k jednomu případu ničení a zatajování s úmyslem mařit vyšetřování, napsala v tiskové zprávě americká prokuratura pro střední Kalifornii. Hrozí mu maximální trest 20 let za mřížemi.

Podle dohody o přiznání viny je Jacob zkušený pilot a parašutista, který si zajistil sponzoring od společnosti prodávající různé výrobky, včetně peněženky. V souladu se sponzorskou smlouvou Jacob souhlasil s propagací peněženky společnosti ve videu na YouTube, které měl zveřejnit.

Federální prokurátoři

Jacob ve své dohodě o přiznání viny přiznal, že měl v úmyslu prostřednictvím videa vydělat peníze.

Připomeňme, že video bylo na YouTube zveřejněno koncem roku 2021 pod názvem „I Crashed My Airplane“ (Havaroval jsem s letadlem), které ukazuje Jacoba, jak seskakuje padákem z letadla, protože se zdálo, že se mu zastavil motor.

Videa jsme si všimli asi týden poté, co se objevilo na internetu, a upozornili jsme na velké množství lidí, kteří se domnívali, že influencer na sociálních sítích zinscenoval leteckou nehodu.

Od pátečního odpoledne má video více než 3 miliony zhlédnutí. Poměr lajků a dislajků na videu je příšerný: 33 tisíc lajků/207 tisíc dislajků.

Měsíc poté, co Jacob video zveřejnil, mu Federální letecký úřad 11. dubna 2022 zaslal dopis, v němž uvedl, že porušil předpisy úřadu a provozoval své malé letadlo „neopatrným nebo bezohledným způsobem tak, že ohrozil život nebo majetek jiného“. Krátce poté mu byla odebrána pilotní licence.

Nyní mu hrozí vězení, a to vše jen proto, že chtěl mít více výhledů.

Zdroj: zerohedge.com