Poté, co běloruský prezident Alexandr Lukašenko v neděli vynechal oslavy státních symbolů této bývalé sovětské země, se mezinárodní fámy rozběhly na plné obrátky. (Foto: Flickr)

Lukašenko, blízký spojenec Kremlu, stojí v čele Běloruska od roku 1994 a vysloužil si pověst „posledního diktátora v Evropě“.

Navzdory tolika letům před veřejností se 68letý vůdce posledních pět dní na veřejnosti neobjevil.

V neděli bývalá sovětská země vzdala hold třem státním symbolům včetně své vlajky a hymny, ale vůdce země nebyl nikde vidět.

Na centrálním náměstí v Minsku stál premiér Roman Golovčenko a během televizního ceremoniálu Lukašenkovým jménem blahopřál Bělorusům.

Během oslav „Dne vítězství“ 9. května v Moskvě byl Lukašenko spatřen, jak hovoří s Vladimirem Putinem, a podle ruských zpravodajských zdrojů si Lukašenko vyžádal, aby pro něj přijelo auto, které by ho odvezlo 100 metrů na místo, kde se měl konat obřad položení květin.

Putin je pak viděn, jak volá na asistenta. Ruské vládní zpravodajství 9. května bez obalu napsalo, že po skončení akce hostující zahraniční představitelé poobědvali – ale „Lukašenko tam nebyl“.

Mnozí novináři si všimli, že Lukašenko vypadal v Moskvě unaveně a vynechal oběd pořádaný ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého se zúčastnili představitelé Arménie a středoasijských zemí.

Andrej Kolesnikov, reportér kremelského fondu ruského listu Kommersant, napsal, že Lukašenko vypadal „špatně“ a musel se nechat odvézt do blízkosti Kremlu v elektromobilu.

Předpokládá se, že Lukašenko po přehlídce zamířil rovnou na letiště, aby mohl být letecky přepraven zpět do Minsku.

Lukašenko prý trpí celou řadou neduhů, mimo jiné se srdcem, a před několika lety prý prodělal infarkt.

Jeden z běloruských opozičních aktivistů řekl listu Kyiv Post, že kolem 24. a 25. dubna byl do nemocnice převezen Lukašenkův bývalý soupeř v prezidentských volbách 2020 Viktor Babariko, který je politickým vězněm.

Podle opozičního agitátora byl prý Barbariko hospitalizován kvůli zraněním, která utrpěl při vládou nařízeném bití. Likvidace oponentů před předáním moci by odpovídala tomu, jak se hraje politika v diktaturách postsovětského prostoru.

Přibližně ve stejné době se Lukašenkova veřejná vystoupení stala vzácnějšími a pozorovatelé si všimli obvazů na 68leté ruce. Obvazy vedly k celé řadě fám, včetně té, že nemocný Lukašenko trpí nějakou formou rakoviny a že obvazy mají zakrýt místo, kudy se do jeho těla dostává chemoterapie.

Lukašenkovi mluvčí se k jeho nedávnému pobytu nevyjádřili.

Zdroj: kyivpost.com