Turecký prezident Tayyip Erdogan v sobotu uspořádal v Istanbulu poslední předvolební shromáždění, na nichž obvinil opozici, že spolupracuje s americkým prezidentem Joem Bidenem na jeho svržení, a zároveň učinil poslední výzvu před největší výzvou jeho dvacetileté vlády.

Průzkumy ukazují, že Erdogan den před jedněmi z nejvýznamnějších voleb v novodobé historii Turecka zaostává za hlavním opozičním kandidátem Kemalem Kılıçdaroğluem. Pokud však ani jeden z nich nezíská více než 50 procent hlasů a nezajistí si tak přímé vítězství, postoupí hlasování do druhého kola, které se uskuteční 28. května.

Erdoganova kampaň se v uplynulém měsíci soustředila na úspěchy jeho vlády v obranném průmyslu a infrastrukturních projektech a na jeho tvrzení, že opozice by tento vývoj zbrzdila.

Jedním z bodů jeho řeči bylo, že opozice dostává příkazy ze Západu a že se v případě zvolení podřídí přáním západních zemí.

Bidenovy komentáře

Na shromáždění v istanbulské čtvrti Umraniye Erdogan připomněl Bidenovy výroky, které v lednu 2020, v době jeho kampaně do Bílého domu, zveřejnil deník New York Times.

Biden tehdy řekl, že Washington by měl povzbudit Erdoğanovy odpůrce, aby ho porazili ve volbách, a zdůraznil, že by neměl být sesazen pučem.

Tyto komentáře, které se později téhož roku znovu objevily ve videu, díky němuž se Biden stal nejpopulárnějším tématem na tureckém Twitteru, Ankara tehdy odsoudila jako „intervencionistické“.

„Biden dal příkaz ke svržení Erdogana, to vím. Všichni moji lidé to vědí,“ řekl Erdoğan. „Pokud je to tak, pak zítřejší hlasování dá odpověď i Bidenovi,“ dodal.

Zdroj: tvpworld.com