Správa Suezského průplavu obnovuje provoz po téměř týdenní přestávce. Ve Středozemním a Rudém moři se nahromadilo více než 350 lodí. Ruské válečné lodě byly vpuštěny mimo pořadí. (Foto: Wikimedia)

Dnes ráno, 30. března, správa Suezského průplavu otevřela průchod z Rudého moře a jako první do kanálu vstoupily ruské válečné lodě, které stály uprostřed fronty s více než 150 loděmi.

Raketová korveta Stojkij a tanker Kola vedly první skupinu 11 plavidel vpuštěných do Suezského průplavu z Rudého moře. Do 10.00 hodiny ráno již ruské lodě dorazily k jezeru, které dělí kanál na dvě části. Cestují rychlostí asi 10 uzlů.

Korveta a tanker baltské flotily se v únoru zúčastnily cvičení v Ománském zálivu a Indickém oceánu a vracejí se zpět.

„Oddíl lodí baltské flotily, který se skládá z korvety Stojkij, středního tankeru Kola a mořského remorkéru Jakov Grebelskij, se vydal na moře ze stálé základny Baltijsk. Ve dnech 15. a 16. února se korveta Stojkij a tanker Kola zúčastnily společného rusko-íránského námořního cvičení v Ománském zálivu a severozápadní části Indického oceánu,“ informovala tisková služba Západního vojenského okruhu. Poté korveta vstoupila do ománského přístavu Salal a 19. března společně s Kolou opustila Port Sudan.

Když kontejnerová loď Ever Given najela na mělčinu, ruské lodě už čekaly ve frontě před Suezským průplavem a strávily týden v dopravní zácpě.

Ve stejné době stál ve Středomoří také tanker LNG Maršál Vasilevskij, který je naložen egyptským LNG a náklad veze do Asie.

Zdroj: pz.cz