Podle Washington Post Trumpova administrativa rozšiřuje své cíle v Sýrii mimo původního vykořenění ISIS, aby do toho teď bylo zahrnuto i politické vypořádání se s občanskou válkou. USA v zemi zůstanou, aby zajistily stažení sil zla ze Sýrie a Íránu. …


Činitelé USA říkají, že doufají, že přítomnosti amerických vojsk v Sýrii půjde využít k vyvíjení nátlaku na prezidenta Bašára Asada. Síly Asada s pomocí Íránu dobyly kontrolu nad většinou země. Kdyby se USA stáhly, bylo by tím zajištěno opětovné uchvácení veškerého syrského území Asadem a pomohlo by mu to zajistit politické přežití, říká Washington Post, a to by posílilo íránský vliv v regionu, což by byl pro USA nežádoucí výsledek.

Aby takovýmto výsledkům zabránil, tak američtí činitelé říkají, že plánují udržovat přítomnost amerických sil v severní Sýrii – kde Američané cvičili Syrské demokratické síly (SDF) a pomáhali jim, přičemž tyto se staví jak proti Asadově vládě, tak proti ISIS – a chtějí v těchto oblastech zřídit novou lokální vládu oddělenou od vlády Asada.

Američtí činitelé rovněž zdůrazňují, že probíhající americká vojenská přítomnost v Sýrii je nezbytná k zajištění, aby byly vyklizeny zbytky ISIS a aby se komunity znovu zalidnily a stabilizovaly pod místní lokální vládou. „Boj proti ISIS také není zdaleka hotov,“ řekl jeden činitel.

Oficiální počet amerických vojáků nasazených v Sýrii je v současnosti 503, a ti tam byli nasazeni, aby pomáhali a cvičili SDF. Ovšem věří se, že skutečný počet je daleko vyšší včetně stovek vojáků sil Speciálních operací, předsunutých leteckých návodčích, dělostřeleckých posádek a dalších vojáků vyslaných k řadu měsíců trvajícími dočasnému nasazení.

Podle Nicholase Harase z Centra pro novou americkou bezpečnost sídlícího ve Washingtonu ukazují tyto plány na pokračující americkou přítomnost, že došlo k posuvu od mise k porážce ISIS ke strategii zaměřené na vzdorování íránskému vlivu. „Jsou tam krásné podmínky k přetvoření kampaně proti ISIS na kampaň proti Íránu,“ řekl. „USA sice nemají žádný směrný plán, aby zůstaly, ale nebudou ani spěchat s odchodem,“ řekl. „Tím, že Pentagon nestanovil žádný časový rozvrh na ukončení americké mise, tak si vytvořil rámec k setrvalému zapojení do syrských záležitostí po následující roky.“

Reakce z Ruska

Předseda obranného výboru Státní dumy Vladimir Šamanov označil záměr USA zachovat vojenskou přítomnost v Sýrii po porážce teroristů za „drzost nejvyšší kategorie.“

„Jsou to samozvanci v cizím bytě," řekl poslanec novinářům.

Podle jeho názoru bude proces poválečného urovnání v Sýrii záviset na řadě cizích faktorů, z kterých „hlavním jsou Američani s jejich nevypočitatelným chováním."

Náměstek předsedy výboru Jurij Švytkin zase zdůraznil, že pobyt amerických vojáků na syrském území není legitimní.

Zdroj: southfront.org