Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) existuje „obrovské biologické riziko“ poté, co se súdánští povstalci ze Sil rychlé podpory (RSF) v úterý zmocnili Národní laboratoře veřejného zdraví v hlavním městě Chartúmu.

Zdá se, že dohoda o 72hodinovém příměří, kterou zprostředkovaly Spojené státy, se již zhroutila, neboť váleční zpravodajové hojně informovali o tom, že střelba přetrvává až do večera. Nejvyšší představitel WHO v Súdánu Nima Saeed Abid označil tento vývoj za „nesmírně nebezpečný, protože v laboratoři máme izoláty dětské obrny, v laboratoři máme izoláty spalniček, v laboratoři máme izoláty cholery“.

Televize CNN uvádí, že laboratoř nyní kontrolují RSF, a odvolává se na vysoce postavený lékařský zdroj, který stanici sdělil: „S obsazením centrální laboratoře veřejného zdraví v Chartúmu jednou z bojujících stran je spojeno obrovské biologické riziko.“

WHO navíc potvrdila, že „vyškolení laboranti již nemají do laboratoře přístup“. Jedná se o vážnou krizi vzhledem k přetrvávajícím výpadkům elektřiny v celé oblasti hlavního města po celou dobu více než týden trvajících bojů, při nichž zahynulo přibližně 500 lidí a další tisíce byly zraněny.

WHO varuje, že hrozí riziko znehodnocení a možný únik smrtelně nebezpečných patogenů, vzhledem k tomu, že „není možné řádně nakládat s biologickým materiálem, který je v laboratoři skladován pro lékařské účely“.

Nejvíce alarmující část zprávy uvádí lékařský zdroj CNN:

Lékařský zdroj sdělil CNN, že „nebezpečí spočívá v tom, že v laboratoři vypukne jakákoli ozbrojená konfrontace, protože ta změní laboratoř v bakteriální bombu“.

„Je nutný naléhavý a rychlý mezinárodní zásah, který by obnovil dodávku elektřiny a zabezpečil laboratoř před jakoukoli ozbrojenou konfrontací, protože čelíme skutečnému biologickému nebezpečí,“ dodal zdroj.

Súdán nyní opět stojí na pokraji plnohodnotné občanské války poté, co se již půl století s přestávkami nachází ve stavu občanské války.

Člověk si klade otázku, co tam vůbec dělají citlivé biologické laboratoře s vysoce nebezpečnými vzorky včetně smrtelných chorob…

V poslední době je bezpečnost biologických laboratoří vážným otazníkem i v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Doposud nebylo známo žádné neštěstí související s bakteriemi nebo nemocemi uprostřed rusko-ukrajinské války.

Zdroj: aljazeera.com