Brazzaville/Malabo – Rovníková Guinea dnes potvrdila historicky první ohnisko onemocnění virem Marburg. (Foto: Flickr)

Předběžné testy provedené po úmrtí nejméně devíti lidí v západní provincii Kie Ntem v zemi se ukázaly jako pozitivní na virovou hemoragickou horečku.

Zdravotnické orgány Rovníkové Guineje odeslaly vzorky do referenční laboratoře Institut Pasteur v Senegalu s podporou Světové zdravotnické organizace (WHO), aby určily příčinu onemocnění po upozornění okresního zdravotnického úředníka ze 7. února. Z osmi vzorků testovaných v Institutu Pasteur se jeden ukázal jako pozitivní na virus. Dosud bylo hlášeno devět úmrtí a 16 podezřelých případů s příznaky zahrnujícími horečku, únavu a krvavé zvratky a průjmy.

Další vyšetřování probíhá. V postižených okresech byly nasazeny předsunuté týmy, které mají za úkol vysledovat kontakty, izolovat a poskytnout lékařskou péči lidem, kteří vykazují příznaky onemocnění. Probíhá také úsilí o rychlé zavedení nouzové reakce, přičemž WHO nasadila odborníky na mimořádné zdravotní situace v oblasti epidemiologie, řešení případů, prevence infekcí, laboratoří a komunikace o rizicích, aby podpořili úsilí o národní reakci a zajistili spolupráci komunity při kontrole epidemie.

WHO rovněž zprostředkovává dodávku laboratorních rukavicových stanů pro testování vzorků a také jedné soupravy pro virovou hemoragickou horečku, která obsahuje osobní ochranné prostředky, jež může použít 500 zdravotnických pracovníků.

„Marburg je vysoce nakažlivý. Díky rychlému a rozhodnému postupu orgánů Rovníkové Guineje, které potvrdily výskyt této nemoci, se může reakce na mimořádné události rychle rozjet na plné obrátky, abychom co nejdříve zachránili životy a zastavili šíření viru,“ uvedl Dr. Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku.

Marburské virové onemocnění je vysoce virulentní nemoc, která způsobuje hemoragickou horečku s úmrtností až 88 %. Patří do stejné rodiny jako virus, který způsobuje onemocnění virem Ebola. Onemocnění způsobené virem Marburg začíná náhle, vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy a těžkou malátností. U mnoha pacientů se do sedmi dnů rozvinou závažné krvácivé příznaky. Virus se na člověka přenáší z kaloňů a mezi lidmi se šíří přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob, povrchy a materiály.

K léčbě viru není schválena žádná vakcína ani antivirová léčba. Podpůrná péče – rehydratace perorálními nebo intravenózními tekutinami – a léčba specifických příznaků však zlepšuje přežití. V současné době se vyhodnocuje řada potenciálních léčebných postupů, včetně krevních produktů, imunitních terapií a farmakoterapií, jakož i kandidátských vakcín s údaji z fáze 1.

Zdroj: afro.who.int