Ministr zahraničí Antony Blinken v úterý potvrdil, že americký diplomatický konvoj se v hlavním městě Súdánu dostal pod intenzivní palbu po několikadenních bojích mezi armádou a konkurenční polovojenskou skupinou v rámci boje o vládu v zemi. (Foto: Flickr)

Blinken v prohlášení vydaném z Japonska označil útok, při němž bylo podle mezinárodních zpráv na konvoj amerického velvyslanectví vypáleno nejméně 100 střel, za „bezohledný“ a „nezodpovědný“ a vyzval obě strany zuřícího konfliktu, aby dbaly na bezpečnost a ochranu amerického diplomatického personálu.

Potvrdil, že nikdo z Američanů nebyl zraněn a že konvoj se dostal pod palbu, přestože na sobě zjevně nesl diplomatické značky a vlajku USA.

Útočníci jsou pravděpodobně napojeni na súdánské milice Síly rychlé podpory (RSF) v Chartúmu, zejména vzhledem k tomu, že útočníci ze stejných milicí pravděpodobně stáli za předchozím útokem na velvyslance EU v jeho vlastní rezidenci.

Velvyslanec USA v Súdánu John Godfrey nebyl při tomto ojedinělém incidentu zraněn, ani necestoval v americkém konvoji, když se dostal pod palbu.

RSF se již několik dní zmítá v bitvě s armádou země, občanský konflikt vedou dva soupeřící generálové a počet obětí narůstá, od úterý se vyšplhal přes 185 mrtvých. Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rozrůstající se konflikt „je nyní katastrofální“ pro civilní obyvatelstvo a že se jedná o rozvíjející se humanitární katastrofu.

Blinken navíc na úterním tiskovém brífinku uvedl, že telefonicky hovořil s vojenskými veliteli obou znepřátelených stran. Informoval velitele súdánské armády generála Abdela Fattaha al-Burhana i velitele milicí RSF Mohameda Hamdana Dagala (obecně známého jako Hemedti), že musí zajistit bezpečnost civilistů, diplomatického personálu a humanitárních pracovníků.

Dále podle Axiosu „Blinken uvedl, že oběma generálům navrhl 24hodinové humanitární příměří v Súdánu, které by umožnilo dodávky pomoci a mohlo by být základem pro stabilnější zastavení bojů“.

Súdánská armáda původně uvedla, že souhlasila s 24hodinovým přerušením bojů počínaje úterkem, ale zdá se, že se již rozpadá, protože RSF rychle obvinila súdánské ozbrojené síly, že dohodu „nedodržely“.

Opět se rozhořely nové boje. Situace zůstává proměnlivá a nejasná, podle NY Times:

Armáda v prohlášení obvinila RSF, že se snaží využít příměří k tomu, aby „zakryla drtivou porážku, které se jí dostane během několika hodin“. Arabskojazyčná média však informovala, že šéf armády generál Abdel Fattah al-Burhan s dohodou souhlasil.

O víkendu, kdy hlavním městem otřásla silná střelba a výbuchy, bylo pracovníkům amerického velvyslanectví a americkým občanům v zemi doporučeno, aby se „ukryli na místě“ – poté byla zahájena nouzová evakuace, zatímco se situace vyhrotila.

Níže je uveden graf, který ukazuje, jak náchylný k převratům byl Súdán v průběhu desetiletí…

Další infografiky najdete na stránkách Statista

Zdroj: axios.com