Najít práci snů není tak snadné. Co ale dělat, když narazíte na skvělou nabídku? Pečlivě připravený životopis je v takové situaci klíčem k úspěchu a my vám poradíme, jak ho napsat. (Foto: Pexels)

Náborové agentury každodenně dostávají stovky životopisů. Tyto životopisy jsou agenturou předem prověřeny a poté předány interním personalistům. Tím však prvotní screening nekončí. Náboráři používají další metody prověřování, jako jsou pohovory a hodnotící testy, aby zajistili, že najdou vhodné kandidáty na nabízené pozice. Vzhledem ke zdlouhavému procesu a velkému počtu životopisů přijatých na každou pozici mají zkušení náboráři na prověření životopisu pouze 5-10 sekund. Právě proto musí zaujmout už na první pohled.

Životopis – zaměřený na shrnutí zkušeností a dovedností

Životopis je přehled vašich zkušeností a dovedností. Měl by být co nejpřehlednější, aby náboráři mohli v krátkém čase zjistit vše, co potřebují. Celý strukturovaný životopis by se měl vejít na maximálně 2 strany A4. Nemusíte zacházet do přílišných podrobností, stačí základní informace nebo krátká věta, která doplní informace o vašich pracovních zkušenostech.

Struktura životopisu

Strukturovaný životopis musí obsahovat 4 základní sekce: osobní údaje, zaměstnání, vzdělání a další znalosti.

Osobní a kontaktní údaje:

Zde uvedete své jméno, příjmení, titul, datum narození, bydliště, telefonní číslo, na kterém jste k zastižení, a e-mailovou adresu.

Povolání:

Tato část vašeho životopisu je nejdůležitější. Věnujte jí největší pozornost a jednotlivé zkušenosti uvádějte v chronologickém pořadí – začněte tou nejnovější. Uveďte název zaměstnavatele, dobu, po kterou jste u něj pracovali, název pracovní pozice a stručný popis vaší pracovní náplně.

Vzdělání:

Uveďte nejvyšší dosažené vzdělání. Neváhejte uvést i případné nedokončené studium. Můžete také uvést kurzy, které jste absolvovali, nebo studijní stáže v zahraničí. Upozorňujeme, že základní škola se do životopisu nezahrnuje.

Další dovednosti a znalosti:

Na tomto místě je vhodné uvést vaše jazykové nebo počítačové znalosti. Vždy se snažte tyto informace přizpůsobit tomu, co zaměstnavatel potřebuje. Můžete uvést i další dovednosti, kterými chcete potenciálního zaměstnavatele zaujmout. Do této části patří také váš řidičský průkaz a zájmy – dávejte si však pozor, abyste uvedli pouze ty, které o vás něco důležitého vypovídají.

Co do životopisu nepatří?

Nemusíte zde uvádět další informace, jako je rodinný stav, nebo místo narození — tyto informace zbytečně zabírají místo. Pokud chcete přiložit fotografii, vyvarujte se snímků z rodinných oslav nebo fotek s domácím mazlíčkem. Fotografie musí být velmi seriózní, nejlépe průkazová.

Obvykle se životopis posílá jako soubor ve Wordu nebo v PDF. Dejte si pozor, aby životopis šel hned vytisknout. Následně soubor s životopisem přiložte k emailu. Text emailu by měl obsahovat krátké sdělení o tom, že se jedná o reakci na práci a pár slov o tom, proč vás inzerát zaujal.

Životopis si můžete sestavit pohodlně online

Pro ty, kdo nemají s psaním životopisu zkušenosti, je online životopis užitečným pomocníkem. Dostupné editory jsou většinou bezplatné a nabízí již předpřipravené části, které by v životopise neměly chybět. Pokud nevíte, který editor vybrat, mrkněte na Ahoy Career, který pro vás připravil přehled těch nejlepších.

Komerční sdělení.