Venezuela uzavírá svou námořní hranici s ostrovy Aruba, Bonaire a Curaçao. Také stát pozastaví lety a přezkoumává vztahy, řekla ve středu viceprezidentka Delcy Rodríguez. (Foto: Wikimedia)

„Venezuela se nejen rozhodla uzavřít hranici, ale také přehodnotit vztahy s těmito státy. Tato opatření jsou přijata, dokud jejich vláda nebude dodržovat mezinárodní právo a nerespektovat ho,“ řekla politička. Její tiskovou konferenci vysílaly státní televizní stanice.

Delcy Rodríguez vysvětlila, že pokud jde o vztahy s Curaçao, opatření mají neurčitou povahu. Právě tento ostrov se stal jedním z hlavních pro sběr humanitární pomoci, kterou vláda Nicoláse Madura nechce pustit do země. Opozice slibuje, že začne poskytovat podporu už v sobotu 23. února.

Dne 17. února šéf venezuelského Národního shromáždění Juan Guaidó, který se prohlásil za dočasného prezidenta země, uvedl, že do pohraničního kolumbijského města Cúcuta dorazila tři letadla amerického letectva s humanitární pomocí pro občany Venezuely.

Venezuelská opozice trvá na okamžitém otevření tzv. humanitárních kanálů, jinak prý hrozí, že by 250 000 až 300 000 lidí mohlo zemřít hladem.

Oficiální venezuelské úřady však tuto pomoc kategoricky odmítají a označují ji za „falešnou show". Podle jejich slov zemi poskytují pomoc přátelské země a mezinárodní humanitární organizace, včetně OSN.

Zdroj:  nytimes.com