Astronomové jsou ohromeni kusem tajemného vesmírného odpadu, který obíhá kolem Země, ale opačným směrem.

Astronomové zpozorovali na oběžné dráze kolem naší planety zvláštní objekt. Bližší výzkum ukázal, že jde o plastový odpad, který se pohybuje po zvláštní dráze a opačným směrem než Země.

Tajemná plastová nádoba je pravděpodobně zbytkem rakety případně pozůstatkem po startu družice. Takové objekty označujeme zkratkou ETBO a mohou mít velikost i několik metrů, ale přesto jsou velmi lehké a váží v průměru necelý kilogram. Jinak to není ani v tomto případě.

Plastový objekt obíhající kolem naší planety byl poprvé zpozorován teleskopem Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) v Haleakala na Havaji. Unikátní nález zaujal astronomy z Northolt Branch observatoře v Londýně, kteří se ho rozhodli dále analyzovat. Ihned jim však bylo jasné, že jde pouze o nějaký pozůstatek, který mohl vzniknout například při startu rakety.

Objekt dostal označení A10bMLz. Nachází se ve vzdálenosti 600 kilometrů nad Zemí a pro nás nepředstavuje žádné nebezpečí. Zatím.

Výzkumníky totiž zaujalo zejména to, že obíhá retrográdní (zpětným) úhlovým pohybem. Tedy vykonává pohyb proti směru otáčení planety a ostatních vesmírných objektů.

Kolem Země v současnosti však obíhá přibližně 500 tisíc kusů odpadu, které vyprodukoval člověk. A pokud by se tento jev opakoval častěji, mohlo by to představovat problém.

V době pozorování se ETBO nacházel blíže k Měsíci jako k Zemi a to ve vzdálenosti 293 tisíc kilometrů od naší planety. Analýza však ukázala, že jeho dráha je ostře eliptická a v určitém bodě oběhu se k naší planetě přiblížil na vzdálenost pouhých 600 kilometrů. A od té doby se nachází na oběžné dráze Měsíce ve vzdálenosti asi 540 tisíc kilometrů od nás.

Pro ETBO objekty je charakteristické, že mohou mít opravdu zvláštní oběžnou dráhu. V současnosti tedy ještě není jasné, kde tento objekt nakonec skončí. Možná se dokonce vrátí na Zem. Samozřejmě, při průchodu atmosférou shoří. Tak se nepředpokládá, že se blíže dozvíme, o co přesně jde.

Zdroj:  dailymail.co.uk