Velká část ukrajinského hlavního města Kyjeva je po posledním kole rozsáhlých ruských náletů v pondělí bez elektřiny a vody. (Foto: Twitter)

Ruská armáda oznámila „úspěšné“ údery na několik důležitých infrastrukturních zařízení v zemi.

„Ruské ozbrojené síly pokračovaly v úderech vysoce přesnými leteckými a námořními zbraněmi dlouhého dosahu na ukrajinská vojenská a energetická zařízení,“ uvedlo ministerstvo obrany. „Cíle úderů byly úspěšné. Všechny přidělené objekty byly zasaženy.“ Mezitím ukrajinský premiér Denys Šmyhal potvrdil přímé zásahy na 18 objektů – většina z nich byla spojena s energetickými dodávkami země. Tyto zesílené útoky vyvolaly s klesajícími teplotami a blížící se zimou rostoucí pocit paniky.

„Rakety a drony zasáhly 10 regionů, kde bylo poškozeno 18 objektů, z nichž většina souvisí s energetikou,“ uvedl Šmyhal na Telegramu. „Stovky sídel v sedmi oblastech Ukrajiny byly odříznuty od světa.“ Pod palbou se ocitla také zařízení v Čerkasech a Kirovohradu. Ukrajinská armáda uvedla, že zachytila střely nad Lvovskou oblastí, což tuto západní část země ušetřilo škod.

List Washington Post poznamenal, že „pokračují výpadky elektřiny v Kyjevské, Záporožské, Dněpropetrovské a Charkovské oblasti“ a dalších. The Post vyjmenoval některé z níže uvedených regionů, které byly postiženy rozsáhlými výpadky elektřiny a přerušením dodávek vody:

  • Kyjevská oblast: Kyjevská oblast: ruské údery poškodily budovy a záchranáři pátrají po obětech, uvedla regionální policie. Po útocích zůstalo 80 % hlavního města bez vody a pravděpodobně dojde k trvalým výpadkům elektřiny, uvedl starosta Vitalij Kličko.
  • Charkov: Dva údery zasáhly objekty kritické infrastruktury ve východním městě, způsobily problémy se zásobováním vodou a ovlivnily síť veřejné dopravy, uvedl starosta.
  • Záporožská oblast: Podle místního gubernátora bylo raketami zasaženo jedno zařízení infrastruktury, což vyvolalo varování představitelů jižní oblasti, že by mohly být zasaženy i tamní dodávky energie.
  • Čerkaská oblast: Podle vojenského správce došlo po leteckých útocích na infrastrukturní zařízení k výpadku proudu v některých částech regionu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba útoky odsoudil jako další válečné zločiny: „Další várka ruských raket zasáhla kritickou infrastrukturu Ukrajiny. Místo na bojišti Rusko bojuje proti civilistům,“ napsal na Twitteru.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko navíc na Telegramu oznámil, že tyto čerstvé údery zanechaly 80 % obyvatel hlavního města bez vody a přibližně 350 000 domácností bez elektřiny.

„Pro všechny případy vás žádáme, abyste se zásobili vodou z nejbližších pump a prodejních míst,“ doporučil. Úřad starosty přislíbil, že dodávky vody do postižených částí města budou obnoveny do tří až čtyř hodin, přičemž na tom naléhavě pracují pohotovostní posádky komunálních služeb.

Záchranné týmy v hlavním městě údajně pátrají po možných obětech pod troskami budov zničených nebo poškozených novou salvou ruských úderů; v tuto chvíli však není jasný počet obětí.

Americká velvyslankyně uvedla, že ona a její zaměstnanci se museli při tomto posledním útoku na hlavní město ukrýt:

Ukrajinští představitelé již před pondělními útoky odhadovali, že 40 % elektrických systémů v zemi bylo vážně poškozeno, a vyzvali domácnosti, aby omezily jejich používání, zejména u velkých spotřebičů, které nejsou nezbytné. Ukrajinci jsou dále varováni, aby se připravili na dlouhodobé výpadky elektřiny, protože mrazivá zima je za dveřmi.

Zdroj: zerohedge.com