Na pořad dne se dostalo tvrzení předsedy Turecké kosmické agentury, že „zemětřesení o síle 7-8 stupňů bylo vytvořeno desetimetrovými tyčemi ze slitiny titanu vrženými z vesmíru“. (Foto: Twitter)

Po zemětřesení, které postihlo jihovýchodní Anatolii a zničilo 11 provincií, se prohlášení o zemětřesení, které před časem pronesl prezident Turecké vesmírné agentury Serdar Hüseyin Yıldırım, stalo virálním.

Zěmětřesení díky titanové tyči

V projevu, který byl sdílen na sociálních sítích a získal tisíce komentářů, Yıldırım řekl:

„Existují válečné satelity, které mohou z vesmíru poslat desetimetrové tyče z titanové slitiny do světa na jakýkoli cíl! Tyto tyče pronikají 5 kilometrů hluboko do země a vytvářejí zemětřesení o síle 7-8 stupňů. Není možné je odhalit.“

Po rozšíření příspěvku se Yıldırım k tématu vyjádřil na sociálních sítích. Ve zprávách, které sdílel 15. února, uvedl následující prohlášení:

„Existuje mnoho otázek ohledně videa, které již několik dní koluje na sociálních sítích. Toto krátké video je výňatkem z konference, kterou jsem před časem vedl v jednom strategickém institutu. Vysvětlil jsem na něm zbraňový systém, který při nasazení a použití na oběžné dráze Země dokáže vymazat z mapy malé město. Tento zbraňový systém nemá žádnou funkci, jako je spouštění zlomových linií nebo vytváření tektonických zemětřesení. Nemá tedy nic společného s katastrofou v Maraši, což je tektonické zemětřesení, ke kterému došlo na známé zlomové linii. Nechci, aby to bylo špatně pochopeno. Účinek této zbraně je srovnatelný s dopadem meteoritu.“

Serdar Hüseyin Yıldırım, který přešel z katedry leteckého inženýrství Istanbulské technické univerzity na katedru leteckých a kosmických věd Berlínské technické univerzity, absolvoval na této univerzitě magisterské studium. Poté, co působil jako předseda představenstva Státního úřadu pro letiště a Generálního ředitelství pro letectví a vesmírné technologie, byl rozhodnutím prezidenta ze dne 7. srpna 2019 jmenován prvním prezidentem Turecké vesmírné agentury.

Zdroj: expatguideturkey.com