Evropská unie zmrazila ruským „oligarchům a dalším subjektům“ majetek v hodnotě přibližně 17 miliard eur, uvedl v sobotním rozhovoru komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders. (Foto: Flickr)

Tato částka je zhruba o 3,2 miliardy eur vyšší než v červenci, kdy EU zabavila přibližně 13,8 miliardy eur, a to především v pěti zemích, uvádí deník Sun.

Ukrajinští představitelé mezitím tvrdí, že prostředky by měly být použity na obnovu jejich země po ruské invazi.

Reynders řekl, že pokud jsou zmrazená aktiva „penězi z trestné činnosti zabavenými EU“, že by mohla být převedena do ukrajinského kompenzačního fondu.

„Tato částka zdaleka nestačí na financování obnovy,“ dodal.

„Zatím byl zmrazen majetek 90 osob, více než 17 miliard eur v sedmi členských státech, včetně 2,2 miliardy eur v Německu,“ řekl Reynders německé mediální skupině Funke, včetně deníku Westdeutsche Allgemeine Zeitung.

Částky v celkové výši 17,5 miliardy eur zmrazily především Rakousko, Belgie, Německo, Francie, Lucembursko, Irsko a Itálie, řekla agentuře AFP mluvčí Evropské komise bez dalších podrobností.

Reynders poznamenal, že západní sankce vedly také ke „zmrazení 300 miliard eur“ devizových rezerv Ruské centrální banky po celém světě, a uvedl, že by to mohlo být použito jako záruka. -Sun Daily

„Z mého pohledu je přinejmenším možné ponechat těchto 300 miliard eur jako záruku, dokud se Rusko dobrovolně nezúčastní obnovy Ukrajiny,“ řekl.

Zdroj: thesundaily.my